«نفس‌گیری» از مهم‌ترین مؤلفه‌های فنی قاری است + عکس و صوت

 جلسه قرآن هادی رحیمی، قاری و مدرس ممتاز قرآنبه گزارش ایکنا، نخستین جلسه از سلسله جلسات قرآن هادی رحیمی، قاری و مدرس ممتاز قرآن، شامگاه گذشته، ۹ آبان به همت بخش  قرآنی دفتر نماینده ولی فقیه در استان البرز برگزار شد.

این جلسه قرآن با حضور علاقه‌مندان و قاریان نوجوان و جوان برجسته استان چون میثم سلیمانی، مرتضی اوحدی، حمید اکبرنژاد، محمد ناصری، علی واحدی و … همراه بود.

طی این جلسه هادی رحیمی، قاری و مدرس ممتاز قرآن بر نحوه نفس‌گیری، آشنایی با تکنیک‌های نفس‌گیری و خرج کردن نفس هنگام تلاوت تأکید کرد و گفت: نفس‌گیری از مهم‌ترین کارهای یک قاری است و موجب گرفته‌شدن تنش‌های تولید صدای قاری می‌شود.

وی با اشاره به انواع نفس‌های دیافراگمی، شکمی و … افزود: بنابر جدیدترین نظر بزرگان گفتاردرمانی و حنجره‌شناسی باید نفس‌گیری پهلویی باشد یعنی هوا به قسمت انتهایی و پشتی شش و تارهای صوتی، به راحتی و سهولت هدایت شود که کمترین مزاحمت هوای ذخیره شده برای تارهای صوتی به وجود آید.  

رحیمی  ادامه داد: اگر به این نوع از نفس‌گیری عادت کنید، کمترین میزان فشار، تنش و  مزاحمت برای انعطاف صوت به وجود خواهد آمد. اینگونه نفس‌گیری 50 درصد تضمین سلامت صدای شما را در پی خواهد داشت. 

این مدرس قرآن تصریح کرد: نکته دیگر این است که حجم صدا و تار صوتی خاص نداریم. صدا باید در مجرای طبیعی تولید شود و هنگامی که این صدا در مسیر طبیعی خود رشد کند، لبه‌های تارهای صوتی به مرور قوی می‌شود. اگر بخواهیم به تارهای صوتی فشار وارد کنیم، راه به جایی نخواهیم برد.

یادآور می‌شود، کانال تلگرامی مجمع قرآنیان کرج در پیام‌رسان تلگرام به نشانی majma_qoranian_karaj فعال است و علاقه‌مندان می‌تواند اطلاعیه‌ها و اخبار مربوط به جلسات قرآن دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز را از طریق این کانال تلگرامی پیگیری کنند. 

همچنین سه‌شنبه‌های اول هر ماه جلسه قرآن با حضوری هادی رحیمی در این دفتر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

The post «نفس‌گیری» از مهم‌ترین مؤلفه‌های فنی قاری است + عکس و صوت Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment