تأکید وزیر ارشاد بر مردمی‌سازی نمایشگاه قرآن + عکس

تأکید وزیر ارشاد بر مردمی‌ساز نمایشگاه قرآن + عکس

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای سیاستگذاری سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم روز گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در بخشی از این جلسه محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سالگرد شهادت تعدادی از شهدای مدافع امنیت، یاد و خاطره شهید آرمان علی‌وردی و شهید روح‌اله عجمیان را گرامی داشت.

وی در ادامه با اشاره به برخی مطالب مطرح شده در این جلسه، گفت: نکات دقیقی از طرف دوستان مطرح شد، دوستان حاضر از فعالان قرآنی هستند و سال‌ها به اشکال مختلف در فرایند برگزاری نمایشگاه حاضر بودند. کسی ادعا ندارد که کاری بدون نقص انجام شده و از همین رو همواره باید در صدد رفع مشکلات باشیم.

تأکید وزیر ارشاد بر مردمی‌ساز نمایشگاه قرآن + عکس

وی به نقش مهم شورای سیاستگذاری در این زمینه و آسیب‌شناسی مشکلات و مسائل ادوار گذشته اشاره و تأکید کرد: استخراج مطالب به صورت مدون و تجربه‌نگاری در این زمینه می‌‌تواند برای افراد در آینده هم راهگشا باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در برگزاری نمایشگاه قرآن باید علاوه بر حفظ ایده‌های اولیه و جهت‌گیری اصلی، باید جهت‌گیری‌های نو هم صورت بگیرد.

اسماعیلی همزمانی ایام تعطیلات عید نوروز و ماه مبارک رمضان را فرصتی برای بهره‌برداری بیشتر مردم از فعالیت‌های نمایشگاه قرآن برشمرد و افزود: باید ظرفیت مساجد و پایگاه‌های قرآنی فعال شود و در استان‌ها هم به این امر توجه شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های حوزه بین‌الملل نمایشگاه قرآن تصریح کرد: کشورهای موفق در زمینه‌های مختلف قرآنی مثل رشته حفظ، ناظر به تاکید مقام معظم رهبری به نمایشگاه دعوت شده و از تجربه و ظرفیت آنها استفاده شود.

اسماعیلی همچنین در مورد بحث عفاف و حجاب اظهار کرد: نمایشگاه قرآن فرصتی برای عرضه مستقیم اجناس عفاف و حجاب فاخر و مناسب است، عرضه این محصولات باید در مکان نمایشگاه به صورت مستقیم به مصرف کننده برسد.

وزیر ارشاد در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت محول کردن فعالیت‌ها به حلقه‌های میانی که همان مردم هستند، گفت: مردمی سازی در برگزاری نمایشگاه حتماً پیگیری شود تا مردم هم در نمایشگاه قرآن به عنوان حلقه‌های میانی مشغول فعالیت شوند.

وی نمایشگاه قرآن را یک رویداد با مخاطب میلیونی معرفی کرد و گفت: نمایشگاه قرآن یک رویداد میلیونی‌ است که باید از این ظرفیت نهایت بهره را برد. این موضوع قابلیت پرداخت بسیار دارد و در این زمینه باید نوآوری‌ صورت بگیرد، دامن زدن به این فعالیت‌ها در استان‌ها امر بسیار خوبی است.

اسماعیلی همچنین به تولید محتوای حداکثری با محوریت نمایشگاه قرآن اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه قرآن باید با حفظ جذابیت‌های دینی و طراحی برنامه‌های ضمنی انجام شود. همه با هم و در کنار هم می‌توانیم اتفاقی ماندگاری که باعث توسعه شود را رقم بزنیم.

تأکید وزیر ارشاد بر مردمی‌ساز نمایشگاه قرآن + عکس

بر اساس این گزارش در ابتدای این جلسه، علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی با اشاره به اینکه این جلسه با هدف سیاست‌گذاری و ریل‌گذاری سی و یکمین نمایشگاه قرآن برگزار شده است، گفت: امسال اهمیت نمایشگاه از سال‌های پیش بیشتر است و اتفاقات این روزهای غزه و فلسطین و اتفاق تلخ جسارت به ساحت قرآن کریم و همچنین رفتار شایسته رئیس جمهور در سازمان ملل و بالا بردن قرآن و بوسیدن کلام وحی، تصویر زیبایی را در اذهان به جای گذاشته که به این موضوعات باید توجه داشت.

وی ادامه داد: نمایشگاه قرآن یک پدیده بی‌نظیر در جهان اسلام و ایران است، اگر دال مرکزی فعالیت‌های قرآنی انس با قرآن باشد، نمایشگاه در همین زمینه رو به حرکت است. در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است. در دولت سیزدهم علاوه بر توسعه کمی، بر توسعه کیفی فعالیت‌های قرآنی نیز توجه شده و این امر همواره در اولویت قرار گرفته است.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ناظر به ماجرای جسارت به ساحت قرآن کریم هم پیشنهاداتی از افراد گرفته شده و ترجمه کلام وحی به زبان‌های مختلف پیشنهاد خوبی بود که در حال پیگیری آن هستیم.

بر اساس این گزارش در ادامه این جلسه محمدمهدی عزیززاده، رییس دبیرخانه دائمی نمایشگاه قرآن، ضمن گزارش اجمالی از سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم که اوایل امسال برگزار شد، به بیان جزئیاتی از دوره جدید نمایشگاه امسال پرداخت.

تأکید وزیر ارشاد بر مردمی‌ساز نمایشگاه قرآن + عکس

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان، رئیس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز درباره اهمیت تلاوت قرآن در منازل و مجالس خانگی قرآن به آن نکات پرداخت و گفت: این یک امر مهم است و باید پیگیری شود، موضوعات نمایشگاه باید ناظر بر مسائل روز باشد و‌ در همین زمینه با رعایت امور تربیتی باید از ظرفیت نوجوانان بهره‌مند شد.

وی بر احیای هویت‌ها و ظرفیت‌های قرآنی موجود در استان‌ها نیز تأکید کرد و افزود: شهرهایی وجود دارد که مسئله حفظ قرآن در خانواده‌ها به صورت جدی پیگیری می‌شود، توجه به این ظرفیت‌ها لازم است.

سیدمهدی مصطفوی، قائم مقام معاونت ارتباطات و امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری نیز در این جلسه درباره بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن گفت: امروز در سطح جهان معتقدند که دو کشور در مسئله فلسطین فعال است، یکی ایران یکی آمریکا و این قدرت پذیرفته شده ایران نکته خوبی است که باید از این ظرفیت بهره‌مند شد، در همین زمینه باید سطح ارتباطات با سایر کشورها در نمایشگاه قرآن افزایش یابد.

وی ادامه داد: در نمایشگاه قرآن علاوه بر حضور مهمانان خارجی، فرصتی برای بین‌المللی کردن مسائل قرآن از طرف کشور وجود دارد که تمهیدات خاص خود را می‌طلبد.

مصطفوی در پایان صحبت‌هایش به ظرفیت‌های قرآنی فاخر موجود در کشور اشاره کرد و گفت: با وجود ظرفیت‌های فاخر قرآنی موزه مناسب و در خور در این زمینه وجود ندارد تا مهمانان خارجی و حتی افراد در داخل از آن استفاده کنند.

انتهای پیام

The post تأکید وزیر ارشاد بر مردمی‌سازی نمایشگاه قرآن + عکس Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment