اجتماع حافظان قرآن همراه با نتایج اثربخش

به گزارش خبرنگار ایکنا، نخستین اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران با عنوان «حافظان قرآن محافظان حقیقت» جمعه، نوزدهم آبان‌ماه، با حضور سرلشگر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجج اسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد حاج‌ابوالقاسم‌دولابی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور روحانیت، غلامرضا قاسمیان و سیدمحمدحسین طباطبایی(علم الهدی) و همچنین جمعی از اساتید قرآنی از جمله شهریار پرهیزکار و احمد ابوالقاسمی و بیش از پنج هزار حافظ یک جزء تا حفظ کل در مصلای امام خمینی‌(ره) برگزار شد.

تلاوت آغازین این برنامه پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، جمع‌خوانی قرآن گروه تواشیح سبیل‌الرشاد بود و در ادامه این مراسم که اجرای آن را نجم‌الدین شریعتی، به عهده داشت، گروه سرود نجم‌الثاقب به اجرای همخوانی پرداختند.اجرای ابتهال‌ از سوی سیدکریم موسوی، مبتهل بین‌المللی از استان خوزستان از بخش‌های ویژه نخستین اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران بود.

سرلشکر پاسدار سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که خود از حافظان قرآن کریم است طی سخنانی گفت: در کرانه باختری و باریکه غزه، رژیم اشغالگر قدس از تمام ابزار‌های اطلاعاتی خود بهره برد و شرایط را به گونه‌ای تنظیم کرد که کوچکترین حرکت از دید اطلاعاتی صهیونیست‌ها پنهان نمی‌ماند. دیوار‌های بلند چند متری، سیم‌های خاردار مجهز و حساس الکترونیکی، دوربین‌های دید در شب و شنود‌های اطلاعاتی و همچنین شبکه منابع انسانی گسترده و عمیق در جامعه فلسطین، لبنان، سوریه و گشت‌های مکانیزه، پهبادی و … برای ممانعت از عبور را به کار بردند، چراکه اسرائیل یک رژیم امنیتی است و فرض عبور از مرز‌های این رژیم وجود ندارد. شاید این هم یکی از عناصر غافلگیری این رژیم باشد، اما با وجود این همه ابزار‌ها و سامانه‌ها حداقل ۱۵۰۰ جوان فلسطینی که بیش از یک سال برای عبور از این سیستم غیر قابل عبور بر حسب ملاحظات متعارف، تلاش کردند و به قلب اسرائیل نفوذ کردند که هنوز معمای عبور غافلگیرانه فلسطین ناشناخته است و هیچکس اسرار این غلبه را نمی‌داند.

سلامی بیان کرد: وقتی که این ۱۵۰۰ فلسطینی به اسرائیل حمله کردند، حتی یک تیر شلیک نشد و نه ارتش اسرائیل بلکه هیچکس متوجه این حمله نشد و این هیچ‌ چیزی نیست جز تفسیر این آیات پیروزی و امیدبخش قرآن کریم. قرآن وحی جاری است و مدام جاری می‌شود و این آیات برای یک مورد نیست و آیات حقیقتی هستند که نشانه حقانیت یک جریان را نشان می‌دهد. نصر‌ت الهی تا انتهای این ماجرا با جوانان فلسطینی همراه خواهد بود. (متن سخنان سرلشکر سلامی در نخستین اجتماع حافظان قرآن کریم استان تهران)

استقبال باشکوه از نخستین اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران

بخش دیگری از این مراسم برگزاری میزگرد کارشناسی با موضوع حفظ قرآن کریم با حضور شهریار پرهیزکار، محمدمهدی بحرالعلوم و حجت‌الاسلام سیدمحمدحسین طباطبایی بود که درباره تقویت روحیه حفظ قرآن کریم، انگیزه‌بخشی به کودکان و نوجوانان و حافظان کل قرآن و اینکه چگونه دیگران را به این عرصه وارد کرد، مطالبی بیان شد.

شهریار پرهیزکار، حافظ بین‌المللی قرآن، طی این میزگرد با تأکید بر اینکه حافظ قرآن باید ویژگی‌هایی داشته باشد که مهمترین آن عمل به قرآن است، گفت: اگر کسی حافظ قرآن بود و ظاهر آیات را فهمید و عامل آن شد به مهمترین شروط قرآنی بودن عمل کرده است و این نعمت ارزشمند و بزرگی است. امیدواریم چنین مراسم و تجمعی، مقطعی نباشد و بدانیم در نهایت خروجی این تجمع چه خواهد بود.

این قاری و مُرتّل با بیان اینکه قرآن را به صورت فردی حفظ کرده است و دستورالعملی نداشته است، گفت: در دوران دفاع مقدس و پس از پایان جنگ تحمیلی، عملاً برنامه مدونی برای برنامه‌های فرهنگی به ویژه در حوزه قرآن نداشتیم و امروز هم هیچ برنامه‌ای از مدیران و متولیان این عرصه شاهد نیستیم و امیدواریم این تجمع نتایج خوب و اثرگذاری داشته باشد.

نخستین اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران

به گزارش ایکنا، در بخش دیگری از این میزگرد محمدمهدی بحرالعلوم، از اساتید حفظ قرآن کشور خطاب به مسئولان و حضار گفت: امروز شاهد بودیم که تنها با یک فراخوان که شاید خیلی تبلیغات گسترده‌ای نبود، چنین جمعیتی حاضر شدند. جمعیتی که نه فقط از تهران بلکه از دیگر استان‌ها حضور داشتند.

مسئول سابق دبیرخانه ملی حفظ قرآن کریم با بیان اینکه مسئولان باید قدر چنین استقبالی را بدانند، تصریح کرد: همه ما باید تلاش کنیم که منویات مقام معظم رهبری در بحث تربیت حافظان قرآن کریم محقق شود. می‌دانیم که تربیت ۱۰ میلیون حافظ، از محل انگیزه‌های مردمی محقق می‌شود و لذا همانگونه که در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام حرکت‌های مردمی را شاهدیم، امیدواریم در زمینه تربیت حافظان قرآن نیز چنین جوش و خروشی را شاهد باشیم.

این حافظ کل قرآن با تاکید بر اینکه هر فرد حافظ قرآن باید از توان و ظرفیت خود در تبیین مفاهیم قرآنی استفاده کند، گفت: در این میان از وظایف مسئولان نباید بگذریم. هر چند تاکنون کار‌های مثبتی انجام شده، ولی نباید از پویش‌های مردمی مختلف در صداوسیما و رسانه‌های جمعی غافل باشیم.

در بخش پایانی این میزگرد حجت‌الاسلام سیدمحمدحسین طباطبایی، حافظ کل قرآن کریم با بیان اینکه خداوند در قرآن خطاب به پیامبر(ص) می‌فرماید: «وَأَمَّا بِنِعۡمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّث؛ نعمتی که به تو عطا کرده بازگو کن» اظهار کرد: بزرگترین نعمت، قرآن است که باید به طور خاص تلاوت شود و مفاهیم قرآنی در هنگام تلاوت درک شوند.  این تأکید چندین‌بار در سوره‌های مختلف تکرار شده است.

قائم‌مقام مؤسسه جامعةالقرآن الکریم خطاب به حافظان قرآن کریم گفت: برای اینکه یک حافظ واقعی قرآن باشیم، لازم است خودسازی داشته و صفات حسنه را در خود تقویت کنیم و پس از آن، وظیفه ما تبلیغ است و در این مسیر نباید هراسی داشته باشیم.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حاج‌ابوالقاسم دولابی، حافظ بین‌المللی قرآن کریم نیز در نخستین اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران با بیان اینکه قرآن کریم و انس با آن ما را به زندگی حقیقی می‌رساند، تصریح کرد: کسی که با قرآن مأنوس شود به حقیقت زندگی دست پیدا می‌کند و زندگی او تماماً رنگ و بوی خدایی به خود می‌گیرد؛ جلوه‌هایی از این حقیقت را امروز در فلسطین می‌بینیم. قرآن به انسان قدرت می‌بخشد و او را مقاوم می‌کند و اینگونه است که شاهدیم چگونه انس با قرآن به رزمندگان جبهه مقاومت در غزه حیات بخشیده است. (متن سخنان حجت‌الاسلام محمد حاج‌ابوالقاسم)

به گزارش خبرنگار ایکنا، مهیا شدن شرایط تدریس در مؤسسات حفظ قرآن کریم، ارائه خدمات رایگان مؤسسات قرآنی به حفاظ شرکت‌کننده در اجتماع، عضویت در انجمن حفظ قرآن کریم استان تهران و اهدای جوایز ویژه نقدی و کمک‌هزینه سفر به عتبات عالیات و مشهد مقدس ازجمله برنامه‌های این مراسم بود.

حسن ختام نیز تجلیل از حاضران در مراسم به صورت قرعه‌کشی بود.

گزارش از وهاب خدابخشی

انتهای پیام

The post اجتماع حافظان قرآن همراه با نتایج اثربخش Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment