اجتماع حافظان قرآن استان تهران امروز در مصلای امام(ره)

رویدادهای مهم قرآنی هفتهبه گزارش ایکنا، آغاز هفته گذشته با 13 آبان، روز دانش‌آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی همراه بود. روزی که بهانه‌ای شد تا نهادها و سازمان‌های قرآنی و همچنین فعالان این عرصه توجه ویژه‌ای به این قشر آینده‌ساز کشور داشته باشند؛ راه‌اندازی سامانه نورینو و انتشار بارم‌بندی دروس قرآن متوسطه از جمله اخبار قرآنی مرتبط با دانش‌آموزان در طی هفته گذشته بود. همچنین اغلب اخبار رسانه‌های رسمی کشور و نیز شبکه‌های اجتماعی اعلام آمادگی قرآنیان برای حضور در تجمع امروز ساعت 14:30 حافظان قرآن استان تهران در مصلای حضرت امام خمینی(ره) بود. در ادامه به مهمترین اخبار قرآنی این هفته نگاهی خواهیم داشت.

مسئول دبیرخانه ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور تعیین شد

از جمله اخبار ابتدای هفته گذشته انتصاب سیداحمد مقیمی از قاریان بین‌المللی قرآن به سمت مسئول دبیرخانه ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور بود.

در حکم صادره از سوی حمید مجیدی‌مهر؛ رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه خطاب به سیداحمد مقیمی، نظارت بر مسابقات دستگاه‌ها، اجرای سند راهبردی مسابقات قرآنی، مدیریت طرح ساماندهی داوران مسابقات قرآن و همچنین تلاش در جهت استانداردسازی مسابقات قرآن کریم دستگاه‌ها تأکید شده است.

ابناء الاقصیبرگزاری محفل قرآنی «ابناء الاقصی» ویژه نوجوانان

شنبه هفته گذشته مصادف با روز دانش‌آموز و به منظور حمایت از کودکان مظلوم فلسطین و غزه که به واسطه حملات بی‌وقفه رژیم صهیونیستی امکان حضور بر سر کلاس‌های درس را ندارند، محفل قرآنی «ابناء‌الأقصی» برگزار شد.

دارالقرآن‌الکریم آستان قدس رضوی میزبان این محفل بود که در صحن جمهوری اسلامی حرم علی بن موسی‌الرضا(ع) برگزار شد.

تشکیل کلاس آموزش روخوانی ویژه کودکان در مؤسسه احسن‌الحدیث

دوره آموزشی روخوانی و روان‌خوانی ویژه کودکان مقطع ابتدایی، پایه‌های دوم تا چهارم ابتدایی از سوی مؤسسه احسن‌الحدیث به صورت غیرحضوری طی روزهای یکشنبه 14 آبان و سه‌شنبه 16 آبان برگزار شد.  

تدریس این دوره را غزاله جعفری به عهده داشت که در ادامه و پس از آموزش الفبای زبان عربی، قواعد تجویدی چون صداهای کوتاه و کشیده و علامت سکون، تشدید و …  را به زبان کودکانه و با شعر و بازی به کودکان آموزش داد.

توزیع ۵ هزار بسته لوازم‌التحریر از سوی مؤسسه فجرآفرین زاهدان

برخورداری از امکانات تحصیلی از جمله مصادیق عدالت آموزشی است که مؤسسات و نهادهای قرآنی نه به عنوان وظیفه ذاتی بلکه با عنوان همنوع‌دوستی و به قدر بضاعت در آن کوشا هستند. 

مؤسسه قرآنی فجرآفرین زاهدان که مدیریت آن را سیدمهدی پورموسوی به عهده دارد نیز هم‌راستا با تلاش دیگر مؤسسات؛ پنج‌هزار بسته لوازم‌التحریر  را با مشارکت مجمع خیرین اصفهان تهیه و در میان قرآنیان خردسالان حافظ قرآن کم‌برخوردار استان توزیع کرد.

نورینو«نورینو»؛ سامانه‌ جامع ارائه کارنامه تربیتی ـ پرورشی دانش‌آموزان

میکائیل باقری؛ مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش همزمان با روز دانش‌آموز با حضور در برنامه افق رادیو قرآن با تشریح امکانات موجود در سامانه نورینو گفت: دانش‌آموزان با ورود به این سامانه می‌توانند کلیه کُنش‌های پرورشی و فرهنگی خود در عرصه‌های مختلف نماز، قرآن و سایر امور پرورشی و مسابقات را بارگذاری کرده  ضمن آنکه این سامانه قابلیت ارائه کارنمای تربیتی برای دانش‌آموزان که مبنایی برای تضمین آینده شغلی آنها محسوب می‌شود را داراست.

تعامل بنیاد قرآن با حوزه‌های علمیه امام حسین(ع) و دارالعلوم فرحزاد

جلسات مشترک دبیرکل بنیاد قرآن با مدیر حوزه علمیه امام حسین(ع) و رئیس حوزه علمیه دارالعلوم فرحزاد به منظور اخذ مجوز تخصصی حکمرانی قرآنی برای برگزاری دوره‌ها، بازبینی ساختار سازمانی مرکز تخصصی حکمرانی قرآنی و طراحی دوره‌های آموزشی طبق استانداردهای حوزه و آموزش عالی برگزار شد.

ابلاغ دستورالعمل استفاده از خدمات استودیویی در مؤسسات قرآنی

تولیدات صوتی و تصویری با محتوای قرآنی با استفاده از امکانات و ظرفیت‌های فنی استودیویی، از جمله الزامات عرصه رسانه در حوزه فعالیت‌های قرآنی است. بعضی از سازمان‌ها و مؤسسات قرآنی از این امکانات فنی برخوردارند و زمینه برای احداث استودیو در برخی دیگر فراهم شده است که به این منظور نیاز به تدوین دستور‌العملی برای بهره‌مندی همه فعالان قرآنی از این امکانات است. حسین سلیمانی؛ مدیرکل دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم هفته گذشته در گفت‌و‌گو با ایکنا از ابلاغ دستورالعملی به این منظور خطاب به مؤسسات قرآنی خبر داد.

راه‌اندازی انجمن نخبگانی حفظ قرآن تهران

حجت‌الاسلام کاظمی کاظمی؛ مدیر اداره امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی در نشست خبری اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم که هفته گذشته برگزار شد، با اشاره به راه‌‌اندازی انجمن نخبگانی حفظ تهران در آینده نزدیک و عضوگیری در آن گفت: حافظان علاقه‌مند می‌تواند عدد ۱۸ (با کیبورد لاتین) به سرشماره ۱۰۰۰۰۴۴۴ ارسال کنند و سپس لینک را دریافت و نظرات خود را ارسال کنند و اعلام حضور کنند.

بنا به گفته کاظمی تا لحظه  برگزاری این نشست، دو هزار و ۵۰۰ نفر برای شرکت در این اجتماع اعلام حضور کرده بودند که با همراهی خانواده‌ها انتظار می‌رود، عددی بیش از ۴ هزار نفر را در آن شاهد باشیم.

حضور رو به پیشرفت بانوان در امور اجرایی و مدیریت قرآنی

پنجشنبه دوم آذرماه؛ نخستین آئین نکوداشت بانوان مبلغ و محفل‌دار قرآنی به دبیری زکیه عبداللهیان برگزار خواهد شد. خبرگزاری ایکنا؛ ضمن اختصاص پرونده‌ای ویژه در خصوص این همایش و گفت‌و‌گو با بانوانی که قرار است در این همایش از آنها تجلیل شوند با برخی از کارشناسان و مدیران قرآنی نیز درباره این همایش گفت‌و‌گو و پای اظهارنظر آنها نشسته است.

حمید مجیدی‌مهر؛ رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از جمله این کارشناسان مدیر است که هفته گذشته در سخنانی با اشاره به برخی موانع موجود بر سر راه حضور بانوان در امور اجرایی و مدیریت امور قرآنی گفت که با این وجود اما شاهد حضور مطلوب و مقبول بانوان توانمند و متخصص در این عرصه بوده‌ایم.

رقابت ۴۲۲ متسابق در نخستین مسابقات قرآن بازنشستگان ودجا

نخستین دوره مسابقات قرآن بازنشستگان ودجا در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل، حفظ کل و اجزاء 5، 10 و 20 و اذان برگزار می‌شود که بنا به گفته حسن فراهانی؛ مدیرکل دارالقرآن وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، 422 نفر برای شرکت در آن ثبت‌نام کرده‌اند.

102 نفر از این تعداد را کارکنان بازنشسته به خود اختصاص می‌دهند، 163 نفر آنها همسران پرسنل بازنشسته هستند، 88 نفر دختران شاهد و 64 نفر از آنها نی فرزندان پسر هستند.

این دوره از مسابقات در بازه زمانی 20 تا 22 آبان برگزار شده و آئین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان نیز 22 آذرماه خواهد بود.

آزمون ورودی دومین دوره تربیت داور قرآن ودجا برگزار می‌شود

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح علاوه بر خبر فوق، رویداد قرآنی دیگری را نیز در شرف برگزاری دارد و آن آزمون ورودی دومین دوره تربیت داوران قرآن کریم وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سوی دارالقرآن ودجا است که با همکاری اداره عقیدتی ـ سیاسی بنیاد تعاون، پنجشنبه 25 آبان برگزار می‌شود.  

این آزمون به صورت حضوری و شفاهی در مدرسه تخصصی قرآن و عترت امام علی(ع) واقع در میدان نوبنیاد، شهرک شهید چمران و با قضاوت داورانی چون بهروز یاریگل در بخش تجوید آقایان و معصومه عباسی‌نظری در بخش تجوید بانوان، معصومه آگاهی در بخش وقف و ابتدا و زهرا صریحی‌نژاد در رشته صحت حفظ برگزار می‌شود.

معرفی راه‌یافتگان به مرحله نهایی بخش معارفی مسابقات سراسری قرآن

نفرات برگزیده مرحله استانی چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در بخش معارفی از بین ۱۵۳۰ شرکت کننده‌ای که در این مرحله حضور داشته‌اند، گزینش و اسامی آنها معرفی شد.

مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه این اسامی را معرفی کرد که براین اساس از بین 31 هزار و 266 نفر شرکت‌کننده در آن، ۲۰۹ نفر به مرحله کشوری راه یافته‌اند که شامل ۴۴ نفر در رشته معارف صحیفه سجادیه، ۸۳ نفر در رشته نهج‌البلاغه و ۸۲ نفر در رشته تفسیر و معارف قرآن کریم(۶۱ نفر بخش معارف اهل تشیع و ۲۱ نفر معارف اهل تسنن) هستند.

رشته ترجمه سوره‌های مبارکه «یاس» و «الرحمن» که تنها رشته عمومی بخش معارفی این مسابقات بوده، تنها در مرحله شهرستانی برگزار شد.

دانشگاه خاتم‌الانبیا(ص)؛ میزبان مسابقات قرآن دانشجویان ارتش

مرحله نهایی بیست و دومین دوره مسابقات قرآن دانشجویانِ دانشگاه‌های آجا، در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ قرآن یک جزء، 3 جزء، 5 جزء، ۱۰ جزء، ۱۵ جزء، ۲۰ جزء، ۲۵ جزء، حفظ کل، اذان و مفاهیم (به صورت کتبی و بر اساس تفسیر نمونه جزء ۲۵) روز گذشته پنجشنبه، ۱۸ آبان‌‌ماه در دانشگاه خاتم‌الأنبیاء با حضور جمعی از دانشجویان ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

بارم‌بندی جديد دروس قرآن دوره اول متوسطه

بارم‌بندی جدید دروس اول متوسطه شامل آموزش قرآن و پیام‌های آسمانی در هفته‌ای که گذشت از سوی دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش اعلام شد.

بارم بندی

بر این اساس تدبر و حفظ قرآن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که طی آن پرسش از تدبر (ترجیحاً به صورت شفاهی) دو نمره و‌ حفظ، دو نمره از بیست نمره را به خود اختصاص می‌دهند و بخش قرائت؛ هشت نمره و درک معنا نیز هشت نمره  از این بارم‌بندی را به خود اختصاص می‌دهند.

ابلاغ برنامه‌های هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها

معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی اطلاعیه‌ای برنامه‌های هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها را براساس مصوبه مجمع مشورتی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها به مراکز آموزش عالی زیر نظر این وزارتخانه در سراسر کشور ابلاغ کرد.

هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها همه‌ساله از هجدهم تا بیست‌وچهارم آبان‌ماه مصادف با ایام ارتحال مفسّر کبیر،‌ استاد علامه طباطبایی(ره) در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور، برگزار می‌شود. 

چهارمین جلسه مجمع اساتید قرآنیان البرز برگزار شد

۱۶ آبان‌ماه، چهارمین جلسه مجمع اساتید قرآنیان استان البرز با حضور تعدادی از قاریان و اساتید ممتاز و فعالان قرآنی استان و با حضور و سخنرانی آیت‌الله حسینی همدانی در حسینیه‌‌ امام خمینی (ره) دفتر نماینده ولی‌فقیه این استان برگزار شد.

مهدی یادگاری، حجت‌الاسلام آرمیون، سعید پرویزی، محمود غفاری، حجت‌الاسلام سیدمحمدجواد موسوی‌درچه‌ای از قاریان نوجوان، جوان و بین‌المللی و حجت‌الاسلام‌ مهدی نجفی از حافظان کل قرآن کریم در این جلسه به تلاوت آیاتی از قرآن پرداختند. 

مرحله مقدماتی دومین مسابقات «کوثر» برگزار شد

این خبر را محترم قلی‌پور، مدیر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت کوثر گرگان به خبرگزاری ایکنا داد و گفت: این مرحله از  دومین مسابقات «کوثر» در سطح ملی به صورت مجازی برگزار شد که قضاوت این دوره در رشته‌های اذان ویژه آقایان در دو رده سنی بالای ۱۶ سال و پایین ۱۶ سال، رشته حفظ پنج جزء و حفظ کل قرآن در دو بخش بانوان و آقایان در دو رده سنی بالای ۱۶ سال با رقابت نزدیک متسابقان برپا شد که از هر رشته ۱۲ نفر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کردند.

همچنین بنا به گفته وی مرحله مقدماتی رشته‌های قرائت تحقیق و قرائت ترتیل در دو بخش بانوان و آقایان در دو رده سنی بالای ۱۶ سال و پایین ۱۶ سال، طی دیروز و امروز، ۱۸ و ۱۹ آبان‌ماه در حال پیگیری است.

برگزاری مرحله نهایی رشته مفاهیم مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)

مرحله نهایی هفدهمین دوره مسابقات سراسری ـ مردمی دارالقرآن امام علی(ع) در بخش مفاهیم، امروز جمعه، ۱۹ آبان‌ماه به صورت برخط و با رقابت ۳۰ نفر در حال برگزاری است.

رشته مفاهیم مرحله نهایی این دوره از مسابقات، با حضور ۲۳ زن و ۷ مرد به صورت اینترنتی برگزار می‌شود که طی آن شرکت‌کنندگان به سؤالات ممتحن براساس اجزای چهارم تا هفتم قرآن کریم ترجمه حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ حسین انصاریان، پاسخ می‌دهند.

اجتماع بزرگ حافظان قرآناجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران برگزار می‌شود

نخستین اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران با عنوان «حافظان قرآن؛ محافظان حقیقت» با حضور بیش از پنج‌هزار حافظ یک جزء تا ۳۰ جزء قرآن کریم از سوی اداره تبلیغات اسلامی استان تهران، امروز جمعه 19 آبان از ساعت 14:30 در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

رسالت بوذری اجرای این برنامه را به عهده خواهد داشت و حجج‌اسلام محمد حاج‌ابوالقاسم، غلام‌رضا قاسمیان و سیدمحمد‌حسین طباطبایی و اساتید قرآنی از جمله شهریار پرهیزکار و احمد ابوالقاسمی در آن حضور دارند.

دوره فرایند مدیریت عفاف و حجاب با محوریت سوره‌ نور برگزار می‌شود

فرایند مدیریت عفاف و حجاب از منظر قرآن کریم با محوریت سوره‌ مبارکه «نور» عنوان دوره ای است که با با تدریس حجت‌الاسلام مسعود رائیجی؛ مدیر مرکز تولید محتوا سازمان دارالقرآن الکریم از امروز جمعه 19 آبان برگزار می‌شود.

موضوعات محوری این دوره که اولویت شرکت در آن با طلاب، دانشجویان و معلمان است را تحلیل فتنه ۱۴۰۱ از منظر قرآن کریم، بررسی ایده‌های راهبردی متفکران قرآنی درباره حجاب و تدبر در سوره مبارکه «نور» (به صورت تفصیلی) تشکیل می‌دهند و به شرکت‌کنندگان در پایان دوره گواهینامه رسمی اعطا می‌شود.

پوستر طرح «حیات» مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی رونمایی می‌شود

یکشنبه 21 آبان خانه دانشجو لانه جاسوسی سابق امریکا میزبان مراسم رونمایی از طرح «حیات» مرکز قرآن و عترت سازمان بسیج دانشجویی کشور خواهد بود. طرح «حیات» که مخفف حس یک انگیزه تازه است عنوان برنامه‌ای است که این مرکز با هدف قرابت بیشتر قشر دانشجو با قرآن و حفظ موضوعی آن ترتیب داده است.

دیدار جامعه قرآنی با خانواده شهید‌ کمال شیرخانی

بیست و پنجمین دیدار کمیته شهدای قرآنی در سال جاری، طبق روال هر هفته، چهارشنبه 17 آبان برگزار شد که طی آن جمعی از فعالان قرآنی با حضور در خانه شهید کمال شیرخانی به مقام شامخ این شهید ادای احترام کردند.

دارالقرآن خانه کارگرارائه آموزش‌های قرآنی رایگان ویژه جامعه کارگری

پیرو مصوبه شورای آموزش دارالقرآن خانه کارگر، ثبت‌نام دوره‌های آموزش کوتاه‌مدت علوم قرآنی ویژه کارگران سراسر کشور برای اجرا در آذر ماه سال ۱۴۰۲ آغاز شده است.

این خبر را حسین فلاح خوش‌مشرب، معاون اجرایی دارالقرآن خانه کارگر داد و گفت: با توجه به اینکه فعالیت دارالقرآن خانه کارگر در حوزه خدمات‌دهی از نوع آموزشی و فرهنگی به جامعه کارگری است، لذا این جامعه زحمتکش می‌توانند به شکل رایگان از آموزه‌های دینی ارائه شده، استفاده کنند.

انتهای پیام

The post اجتماع حافظان قرآن استان تهران امروز در مصلای امام(ره) Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment