فراخوان علمی سی‌امین اجلاس سراسری نماز منتشر شد

سی‌امین اجلاس سراسری نماز به گزارش ایکنا، ستاد اقامه نماز فراخوان علمی سی‌امین اجلاس سراسری نماز را با عنوان «نماز نسل نو با تمرکز بر نقش مدرسه، مسجد و دانشگاه» و با رویکردی متفاوت با گذشته منتشر کرد. 

تمرکز این دوره از اجلاس نماز بر روی «شناخت مسئله» و «استخراج و تدوین وظایف و تکالیف اصلی دستگاه‌ها» و «چاره‌اندیشی برای ترسیم نقشه راه و تدوین برنامه جهت حل مسئله» است. بر این اساس، با توجه موضوع اجلاس تلاش شده است تا هر دستگاه‌ و صاحب‌نظران مرتبط با آن ابتدا مسئله تعریف کنند و بعد وظایف و تکالیف قانونی دستگاه را احصا کنند و سپس، با انجام مطالعات کارشناسی، رایزنی‌های لازم علل کاستی‌ها را بشناسند و برای رفع آن‌ها با ارائه برنامه، همت گمارند. 

از این رو سازوکار حاکم بر این فراخوان با موارد مشابه در سنوات گذشته قدری تفاوت داشته و سعی می‌شود تا با کالبدشکافی و تعمق، وضع موجود را شناخت و مشکلات را بررسی کرده و سرانجام راه‌های بهسازی و تحول در حرکت اقامه نماز نسل نو را ارائه کرد. مدیران ارشد نظام، محققان و استادان حوزه و دانشگاه و فرهنگیان و دستگاه‌هایی که در پرورش آینده‌سازان نقش‌آفرین هستند، از جمله مخاطبان سی‌امین اجلاس سراسری نماز هستند.

 محورها و موضوعات فراخوان ویژه محققان و صاحب‌نظران به شرح ذیل است:

1- راه‌های برقراری ارتباط با نسل نو چیست؟ 

الف) موانع بر سر راه ارتباط مؤثر با نسل نو کدام است ؟ 

ب)‌ راهکارهای رفع این موانع چیست ؟

2- مسئله اصلی در فاصله داشتن وضعیت دین‌داری نسل نو به ویژه اقامه نماز آنان با الگوی مطلوب تراز ایران اسلامی چیست؟ 

3- نقش، مسئولیت و تکالیف قانونی دستگاه‌های متولی فرهنگی به ویژه آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی و حوزه‌های علمیه در حل مسئله و ارتقای وضعیت دینداری و نماز نسل نو چیست؟ 

4- بحث نماز نسل نو یک موضوع کلان فرهنگی و مستلزم هم‌افزایی ملی است. سایر نهادها و دستگاه اجرایی چگونه می‌توانند در این امر مهم ایفای نقش کنند؟ 

5- مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، استفاده از ظرفیت حلقه‌های میانی را مورد توجه و تأکید قرار داده‌اند. سازوکار بهره گیری از ظرفیت حلقه‌های میانی و نهاد خانواده در ارتقای کیفیت وضعیت دی‌نداری و نماز نسل نو چگونه می‌تواند باشد؟

6- نهادهایی مثل مدرسه و دانشگاه و مسجد با کدام برنامه‌ریزی قادر به ترغیب نسل نو برای حضور آگاهانه در نمازجماعت هستند؟ 

7- چگونه می‌توان راه جذب همه اقشار جامعه را به اقامه نماز فراهم کرد ؟

8- معرفی مدارس، دانشگاه‌ها و مساجد الگو در جذب نسل نو به نماز

همچنین، قالب‌های ارائه آثار به سی‌امین اجلاس سراسری نماز نیز رساله دکتری، مقالات علمی، پژوهش‌های کاربردی، مطالعات تطبیقی است.برای شرایط شرکت و پذیرش آثار نیز اطلاعات تکمیلی و شرایط عمومی و اختصاصی از طریق درگاه اجلاس و نشانی‌های اعلام شده در بخش راه‌های ارتباطی قابل مشاهده است.  

علاقه‌مندان برای شرکت در فراخوان از 10 مهرماه تا 15 آذرماه سال جاری مهلت دارند تا از طریق سامانه noor.namaz.ir  نسبت به ثبت نام و ارسال آثار اقدام کنند. زمان اعلام نتایج نیز نیمه دوم آذرماه سال جاری از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد اقامه نماز به نشانی www.namaz.ir  است. 

در پایان برگزاری سی‌امین دوره اجلاس سراسر نماز، از صاحبان 110 اثر برتر با اهدای جوایز قدردانی می‌شود و چکیده اثر آن‌ها در کتاب مقالات برگزیده اجلاس منتشر خواهد شد.  همچنین، به تمامی شرکت‌کنندگان نیز گواهی حضور در فراخوان اعطا خواهد شد. 

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر و ارتباط با دبیرخانه دائمی اجلاس‌های سراسری نمازمی‌توانند به نشانی تهران، خیابان آیت‌الله طالقانی، میدان فلسطین، پلاک 387، ستاد مرکزی اقامه نماز مراجعه کرده و یا با شماره‌های 88905195 – 86037506 – 021، سامانه پیامکی 1000017 و پایگاه اطلاع‌رسانی به نشانی  namaz.ir ارتباط برقرار کنند.

انتهای پیام

The post فراخوان علمی سی‌امین اجلاس سراسری نماز منتشر شد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment