خبرهای خوب برای کودکان ایرانی

آغاز هفته ملی کودک از 15 مهر ماه با شعار «کودکی بهتر زندگی بهتر»به گزارش خبرنگار ایکنا، نشست رسانه‌ای ویژه‌ برنامه‌های هفته ملی کودک با حضور حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان و فرهاد فلاح، معاون فرهنگی این کانون امروز چهارشنبه 12 مهرماه برگزار شد. 

در این نشست حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان به تشریح برنامه‌های هفته ملی کودک پرداخت و گفت: تعیین این هفته از سال ۱۹۲۵ در ‌ژنو شروع شد و روزی به عنوان روز ملی کودک مطرح و مقرر شد هر کشوری این روز را متناسب با فرهنگ خود انتخاب کند. از سال ۱۳۷۲ نیز روز ملی کودک در کشورمان ۱۶ مهر انتخاب و از سال ۱۳۹۳ مسئولیت دبیرخانه هفته ملی کودک بر عهده کانون گذاشته شد. 

وی هدف اصلی روز جهانی کودک را ایجاد رفاه برای کودکان دانست و گفت: نمی‌خواهیم همه برنامه‌های ما در هفته ملی کودک خلاصه شود، بلکه در تمام هفته‌ها باید به کودکان توجه کرد. منتهی این هفته تذکری است برای اینکه به مسئولیت‌هایمان در قبال کودکان توجه بیشتری کنیم. ما همانطور که به کودکان سیستانی توجه داریم به کودکان سردشتی، ایلامی، آذری و … توجه داریم. همچنین گویش‌های محلی و زیست بوم‌های محلی مورد توجه ماست

وی مخاطبان برنامه‌های هفته ملی کودک را ابتدا کودکان و بعد مربیان، اولیا، فعالان حوزه کودک و مسئولان دیگر اعلام کرد و گفت: شعار هفته ملی کودک امسال «کودکی بهتر زندگی بهتر» است. هفته ملی کودک از ۱۵ تا ۲۱ مهر ماه در کشور برگزار می‌شود و اولین روز این هفته به نام روز «کودک، صلح، امنیت، محیط زیست»، روز دوم به عنوان روز «کودک، زندگی، سلامت، رشد»، روز سوم به عنوان روز «کودک، مشارکت، آگاهی، شکوفایی»، روز چهارم به عنوان روز «کودک، خانواده، هویت، عدم تبعیض»، روز پنجم به عنوان روز «کودک، اخلاق، تربیت، مصلحت»، روز ششم روز «کودک، گذشته، حال، آینده» و روز هفتم به عنوان روز «کودک، رفاه، بهزیستی، دسترسی برابر» نام‌گذاری شده و متناسب با این نام‌گذاری‌ها برنامه‌های مختلفی اجرا خواهد شد.

مدیر عامل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان ادامه داد: به منظور ایجاد سهولت در اجرای برنامه‌های این هفته برنامه‌ها در دو سطح اجرای برنامه برای کودکان و اجرای برنامه درباره کودکان است.

اکران بچه‌زرنگ به صورت رایگان برای کودکان کار

وی با اشاره به اینکه امسال دستمان از برنامه‌ها برای کودکان پر است و پویانمایی بچه زرنگ را به کودکان هدیه می‌کنیم، گفت: دانش‌آموزان با ۵۰ درصد تخفیف می‌توانند از طریق مدارس در قالب اردوی یک روزه در سینماها این پویانمایی را ببینند. همچنین در هفته ملی کودک اکران اختصاصی بچه زرنگ برای کودکان کار، کودکان با نیازهای ویژه، کودکان شهدای حرم، کودکان بهزیستی، کودکان تحت پوشش کمیته امداد و … هر کدام یک روز رایگان خواهد بود.  

علامتی با تأکید بر اینکه کانون خود را از تصدی‌گری خارج و تولی‌گری و حمایت‌گری را در دستور کار دارد، گفت: البته در حوزه کتاب و فیلم باید تولید داشته باشیم اما باید این کار را به حداقل برسانیم. ما رقیب هیچ ناشری نیستیم و از سایر ناشران هم کتاب خریده‌ایم. ۲۹ میلیارد برای تولید و خرید کتاب اختصاص داده‌ایم که هشت میلیارد برای خرید کتاب هزینه شد.

«کودکی بهتر؛ زندگی بهتر» شعار هفته کودک

در ادامه این نشست خبری، محمدرضا کریمی‌صارمی، معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان نیز گفت: اکران پویانمایی بچه زرنگ با فروش خوبی روبه‌رو شده و امیدواریم با استقبال از این پویانمایی‌ها چرخه اقتصادی پویانمایی ما شکل بگیرد. این چهارمین پویانمایی ملی است و امیدواریم به کمک این صنعت ایدئولوژی دینی را نمایش دهیم و جغرافیا و رفتارشناسیمان را به دنیا معرفی کنیم. تولید ارزان پویانمایی در ایران فرصت خوبی برای تبدیل ایران به قطب پویانمایی است.

وی با بیان اینکه 25 فیلم سینمایی پویانمایی در حال تولید است، گفت: پویانمایی بچه زرنگ نیز در گستره وسیعی اکران شده و با تولید نوشت‌افزار پیوست فرهنگی آن نیز محقق شده است. همچنین در جشنواره اصفهان با سه فیلم حضور خواهیم داشت و تماشاخانه‌های ما در مناطق مختلف فعال هستند.

فرهاد فلاح، معاون فرهنگی کانون نیز در تشریح برنامه‌های هفته کودک گفت: امسال اجماع بر توجه به ارتقای زندگی کودکان هست و محور و شعار فعالیت‌ها بر محور ارائه و توسعه خدمات به کودکان است.

عضویت و تمدید عضویت رایگان در کانون پرورش فکری

وی سرفصل فعالیت‌ها را اعلام کرد و گفت: مراسم رسمی آغاز و پایان هفته ملی کودک در همه استان‌‌ها برگزار می‌شود. دوره‌های خوبی در تابستان در مراکز کانون برگزار کردیم که از مجموعه دستاوردهای فعالیت‌های تابستانی نمایشگاه برگزار خواهد شد. همچنین بخش خانواده به فعالیت‌های کانون اضافه و روز یکشنبه 16 مهر به عنوان روز عضویت و تمدید عضویت رایگان در کانون انتخاب شده است.

فلاح از تولید عروسک‌های بچه زرنگ در مراکز کانون پرورشی خبر داد و گفت: طبق اعلام استان‌ها کارگاه‌های ادبی و هنری در مراکز ما به صورت یک هفته‌ای برگزار می‌شود‌. حدود ۱۵۰ کتابخانه سیار نیز داریم که به دو هزار و ۵۰۰ روستا خدمات ارائه می‌کنند و پنج دهه از این خدمات می‌گذرد؛ در هفته ملی کودک این کتابخانه‌های سیار به مناطق محروم و حاشیه‌ای می‌رود و پیک امید نیز در مناطقی که خدمات کانون محدود است خدمات ارائه خواهد کرد.

وی از اجرای طرح کانون مدرسه از هفته ملی کودک خبر داد و گفت: کارگاه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و معرفی خدمات اورژانس اجتماعی(خط ۱۲۳)، کاشت نهال به نام بزرگان ادبی و هنری، حضور در بیمارستان‌ها و اجرای برنامه‌های ویژه در بیمارستان‌ها از طریق مربیان، برگزاری جلسات دیدار کودکان با اعضای موفق و مفاخر کانون، برگزاری نمایشگاه‌های فروش کتاب و برگزاری نمایشگاه‌های اسباب‌بازی در برخی از استان‌ها از دیگر برنامه‌های کانون در هفته ملی کودک است.

معاون فرهنگی کانون پرورشی همچنین گفت: در این هفته نشست‌های کتاب خوانی به صورت ویژه و نشست فعالان حوزه کودک و نوجوان برگزار می‌شود‌. همچنین یکی از اتفاقات خوب امسال این است که فعالان کودکان به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه سخنرانی خواهند کرد و نشست‌هایی با محور حقوق کودکان در جامعه برگزار می‌شود. همچنین ارسال سه میلیون جلد کتابی که از تابستان شروع شده در هفته ملی کودک ادامه خواهد داشت، تقدیر از فعالان فرهنگی حوزه کودک و تشکیل نمادین پارلمان کودک و نوجوان در شوراهای شهرها و روستاها نیز در حال تحقق است.

فلاح از طراحی چهره شهدای کودک، شروع بخش سینمای دانش آموزی و آماده‌سازی شش سالن برای فعالیت در این حوزه، اختصاص تریبون کودک تا کودکان ایده‌ها و افکار خود را بیان کنند و ساخت تندیس شنی در سواحل خلیج فارس و نیز برگزاری شوراهای مشورتی اعضای کانون با استانداران و مسئولان استانی نیز خبر داد.

بازگرداندن کانون پرورشی به روزهای اوج

در ادامه نشست علامتی در پاسخ به سؤالی در خصوص نحوه بازگرداندن کانون به روزهای اوج شکوفایی و فعالیت خود گفت: هیچ کدام از برنامه‌هایی که در گذشته اجرا می‌شد را نهی نکردیم و اگر می‌خواهیم کانون به اوج برگردد باید بزرگان و اهالی فرهنگ و هنر به مجموعه رفت و آمد داشته باشند که این کار را شروع کرده‌ایم و دوشنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها را برای این امر اختصاص داده‌ایم. آخرین فردی که پنج‌شنبه هفته گذشته با او دیدار داشتم محمد میرکیانی، نویسنده کتاب‌های سندباد، تن تن و… بود. همچنین با آقایان گلی، فروتن و قناد نشست داشتم. مجید مجیدی نیز در هیئت مدیره کانون عضو هستند. مرکز تجربیات هنری را نیز به عنوان پاتوق هنرمندان فعال خواهیم کرد. هدف کانون در آغوش گرفتن همه فعالان حوزه کودک و نوجوان است. حتی با کسانی که منتقد کانون و جریان فرهنگی بودند نیز نشست داشته‌ایم. احیای فعالیت برخی از نویسندگان نیز در دستور کار است. از جمله کتاب تشنه لبان حمید گروگان احیا و تجدید چاپ شد. ۳۵۰ عنوان کتاب نیز تجدید چاپ شد. از حضور هر کسی که دل درگرو ایران دارد و برای کودکان این سرزمین دلش می‌تپد در کانون استقبال می‌کنیم.

امسال کلنگ ساخت شهر کودک زده می‌شود

وی در خصوص پیشرفت‌های ساخت شهر کودک نیز گفت: تلاش داریم امسال کلنگ شهر کودک را بزنیم و این شهر منطبق با زیست بوم ایرانی اسلامی احداث خواهد شد.  

مجتبی دانش‌فر، مدیر نظارت بر چاپ و توزیع محصولات کانون نیز گفت: نوشت‌افزارهای بچه زرنگ در برخی از سینماها که در اختیار کانون است در حال فروش است.

رونمایی از سند فعالیت‌های بین‌المللی کانون

علامتی در پاسخ به سؤالی در خصوص حضور کانون در نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز گفت: در حال بازبینی حضور کانون در عرصه‌های بین‌الملی هستیم. در کشورهای مختلف حضور فعال داریم و اخیراً در چین و کشورهای حوزه شانگهای حضور داشته‌ام و رایزنی کرده‌ایم. در حوزه کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای حوزه مقاومت نیز فعالیت‌هایی آغاز شده است. در حوزه نقاشی و فیلم حضور بین‌المللی داریم و فیلم کوتاه سمپاش صد و هشتادمین جایزه خود را در آرژانتین گرفت. برای حضور در نمایشگاه کتاب بولونیا و فراکفورت نیز حاضر می‌شویم و به زودی از سند فعالیت‌های بین‌المللی کانون رونمایی می‌شود.

وی در خصوص اردوی روایت پیشرفت نیز گفت: آقای رئیس جمهور پویش پیشرفت را مطرح کردند که کانون خود را موظف می‌داند در این حوزه فعالیت کند و برگزاری اردو در قالب روایت پیشرفت و قصه گویی را در دستور کار داریم.

فلاح نیز گفت: فراخوان بیست و پنجمین جشنواره قصه گویی را اعلام کرده‌ایم که در آن یکی از موضوع‌های محوری روایت اراده و پیشرفت است که در حوزه فعالیت تجاری، اقتصادی و پیشرفت قصه‌گویی اتفاق بیفتد.

انتهای پیام

The post خبرهای خوب برای کودکان ایرانی Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment