وضعیت ذخایر خون استان تهران مناسب نیست

وضعیت ذخایر خون استان تهران مناسب نیستبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی انتقال خون استان تهران، سیدمنتظر شُبر، مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به آمار کاهش اهدای خون تهرانی‌ها در شهریورماه، گفت: اگر وضعیت و استقبال از اهدای خون به همین حالت ادامه یابد در تأمین خون مورد نیاز با مشکل روبرو می‌شویم و سطح ذخایر خون به کمتر از یک هفته خواهد رسید.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: در حال حاضر اگرچه در مورد خون مشکلی نداریم و سطح ذخیره آن در حد یک هفته است اما با توجه به اینکه عمر محصولی مانند پلاکت کوتاه و حداکثر سه روز است، وضعیت ذخایر آن مناسب نیست.

وی تأکید کرد: پلاکت نیاز ضروری بسیاری از بیماران مانند بیماران سرطانی است و با تزریق آن وضعیت بیمار ثابت شده و برای شیمی درمانی و ادامه روند درمان آماده می‌شوند و بهتر است افرادی که دارای گروه خونی منفی و به خصوص گروه خونی O منفی هستند، به صورت مستمر اقدام به این کار نجات بخش کنند.

وی با بیان اینکه میزان ذخایر خون قبل از شهریورماه در حدود دو هفته بود ولی در حال حاضر به یک هفته کاهش یافته است، تأکید کرد: در حال حاضر روزانه هزار و 200 واحد خون در استان تهران اهدا می‌شود، اما مصرف مراکز درمانی سطح استان، روزانه هزار و 500 واحد خون است و این یعنی روزانه ۳۰۰ واحد خون از ذخایر برداشته می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با دعوت اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان و بانوان برای اهدای خون، گفت: امیدواریم مثل همیشه و با حضور مردم نوعدوست بتوانیم پیش از شروع فصل سرما، ذخایر خون و فرآورده های خونی را در استان تهران به وضعیت مطلوب برسانیم.

انتهای پیام

The post وضعیت ذخایر خون استان تهران مناسب نیست Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment