لزوم بهره‌مندی از ظرفیت وقف برای حوزه درمان و آموزش

حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژادحجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد،‌ نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با ایکنا، با بیان اینکه وقف یکی از سنت‌های پسندیده در آئین‌های مختلف و البته دین مبین اسلام به شمار می‌آید، گفت: متأسفانه در دهه‌های اخیر کمتر به این موضوع پرداخته شده، غافل از اینکه این موضوعی مهم، مؤثر، ریشه‌دار و مفید جامعه در است و اقدامات عام‌المنفعه سال‌های سال سبب شده خیرات و مبرات بین مردم توزیع شود و قشر ضعیف از این حمایت‌ها منتفع شوند. 

وی با تأکید بر اینکه باید وقف را زمینه‌ساز تحقق اهداف دین بدانیم و در راه گسترش فرهنگ دینی از آن استفاده کنیم، اظهار کرد: فرهنگ وقف مانند ساير موضوعات فرهنگی، دینی، اجتماعی و اقتصادی برای تبديل به فرهنگ فراگير، نيازمند تبليغ، بسترسازی و شرايط اجرايی مناسب دارد. لذا رسانه‌های جمعی مانند صدا و سیما به عنوان مهمترين شبکه‌های فرهنگ‌ساز، در اين زمينه نقش تعيين كننده‌ای ايفا می‌کنند.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی افزود: افراد متدین و علاقه‌مند بسیاری در جامعه براساس سنت دینی بخشی از اموال خود را وقف می‌کنند و این موضوع نشان می‌دهد که ظرفیت پرداختن به موضوع وقف در بین مردم وجود دارد، بنابراین می‌طلبد که مسئولان توجه بیشتر به این مسئله داشته باشند. در قانونگذاری باید به این حوزه توجه کنیم و اگر جایی وقفی صورت گرفته از موقوفات به نحو احسن بهره‌برداری کنیم. همه این موارد مثل حلقه‌های زنجیر به هم مربوط است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید مورد توجه قرار گیرد. 

وی با بیان اینکه یکی از مزیت‌های دین مبین اسلام این است که همواره در تمامی مسائل برنامه‌ریزی داشته است، به ویژه فقه شیعی همیشه تأکید داشته که علما باید به زمان خود آگاه و مسلط باشند که در این صورت گمراه نمی‌شوند، گفت: یکی از ابزارهایی که داریم، وقف است. زمانی مردم بیشتر برای حسینیه‌ها و مساجد وقف می‌کردند که خوب بود، اما امروز از جمله مشکلات کشور، درمان و آموزش است که باید بیشتر به این موضوعات پرداخته شود. 

حجت‌الاسلام ناصری‌نژاد با اشاره به بحث وقف در حوزه‌های علمیه تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در این زمینه از ضروریات است که باید به آن توجه شود و در این راستا ترغیب مردم برای وقف جدید و احیای موقوفه‌های فعلی باید در دستور کار قرار گیرد. 

وی با بیان اینکه انسان تمایل دارد نتیجه کار خود را ببیند، به دو نتیجه اجر اخروی و یاری رسانی دنیوی به مردم اشاره کرد و گفت: عواید و خروجی وقفی که انجام شده باید در جامعه به مردم معرفی شود و افرادی که می‌خواهند وقف کنند از نتیجه کار خود آگاه شوند. 

انتهای پیام

The post لزوم بهره‌مندی از ظرفیت وقف برای حوزه درمان و آموزش Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment