پیام‌های تبریک مسئولان به مناسبت سالگرد تأسیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان دانشجویان ایران، حسن فارسی، معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی، به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی پیامی ارسال کرد.

فارسی در این پیام با اشاره به بیست‌وپنجمین سالگرد تأسیس سازمان دانشجویان ایران به عنوان نقطه کانونی درتعامل، جذب و ورود دانشجویان به جهاددانشگاهی و با نگاهی به فعالیت‌های جوانان و دانشجویان با ایمان و با انگیزه در این نهاد انقلابی و دانشجومحور بیان کرد: اکنون به این باور می‌رسیم که بخش زیادی از توفیقات سازمان دانشجویان ایران منوط به مشارکت دانشجویان مومن و متعهد در این نهاد که با روحیه کار، امید، خلاقیت و اثربخشی بیش ‌از بیش مایه عزت و افتخار و منشأ خیر و برکت بوده‌اند، وابسته بوده است.

وی در ادامه پیام بیان کرد: اینک نهال نوپای سازمان دانشجویان، درخت تنومندی شده است که با نگاه تحول‌محور، توجه ویژه به نیازهای دانشجویان، فعالیت‌های فرهنگی نوآورانه و استفاده از دانشجویان نخبه و متعهد توانسته است شبکه گسترده دانشجویی در سراسر کشور ایجاد کرده و محملی برای آموزش جوانان مومن و انقلابی امروز و مدیران توانمند و متعهد فردا باشد.

همچنین کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، نیز در پیامی جداگانه، ضمن تبریک این مناسبت، بیان کرد: این سازمان در گام اول انقلاب اسلامی با فراز و فرودهای خاص خود، در چشم انداز افق ۱۴۰۴ تشکلی است انقلابی و شناخته شده در میان دانشجویان کشور با هویت اسلامی که با برخورداری از بدنه دانشجویی متعهد، خلاق، دغدغه‌مند، خود باور و مسئولیت‌پذیر در کشور، در اعتلای فرهنگ ایران اسلامی و نوآوری، پیشرفت و رفع چالش‌ها و نیازهای علمی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که به صورت مؤثر در فرآیند جامعه‌پذیری دانشجویان تلاش و مشارکت داشته است.

وی افزود: اکنون در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی و به تعبیر مقام معظم رهبری، در مسیر دستیابی به تمدن نوین اسلامی قرار داریم. چشم‌اندازی بلند و تحول‌آفرین. امروز سازمان دانشجویان می‌بایست خود را برای تحقق این هدف متعالی آماده سازد و با رویکردی دانش‌محور و تحول خواه برنامه های بلند و میان مدت خود را در این مسیر آماده و بازآفرینی نماید. تحولات فرهنگی متنوع‌تر و سریع‌تر از گذشته در حال وقوع‌اند و آینده پیش رو، نیازمند سازمانی چالاک، منعطف و با برنامه مدون می‌باشد. ما در آستانه تحولی عظیم در حوزه های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و اقتصادی در آغاز قرن پانزدهم شمسی قرار داریم و انتظار می‌رود به عنوان نهادی انقلابی و پیش رو، در خط مقدم این کارزار در حوزه فرهنگی علمی باشیم.

عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی پیامی ارسال کرد.

متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بیست و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی که مقارن شده با ایام مبارک ربیع الاول را به فال نیک می گیریم و برای تداوم حیات این درخت پرثمر آرزوی توفیق می نماییم. باور داریم توفیق دانشگاه در شناسایی و حل مسائل جامعه منوط به جلب مشارکت سازنده و اثربخش دانشجویان در برنامه‌ریزی، تصمیم‌سازی و اقدامات و برنامه‌ها و به‌طورکلی مدیریت دانشگاه است و تا زمانی که مشارکت جدی و همه‌جانبه دانـشجویان در فعالیت‌های گوناگون دانـشگاهی جلب نشود، دانشگاه از اجرای اقدامات اثرگذار و مثبت در جامعه کم‌توان و بعضاً ناتوان است. این مهم، نقش تعاون، مـشارکت و همیـاری دانشجویان در راهبری نظـام آموزش عالی را بیش‌ازپیش نشان می‌دهد و وظیفۀ آموزش عالی به‌مثابه یک نهاد اجتماعی – فرهنگی، برای جلب همکاری دانشجویان، این کنشگران جوان متعهد و دلسوز را دوچندان می‌کند. از سویی دیگر، ایجاد امید و اعتماد قشر دانشجو به نهاد دانشگاه می‌تواند راهبردی برای جلب مشارکت دانشجویان باشد، لذا اصلی‌ترین مسئله ما در حوزه فرهنگ و دانشگاه، افزایش امید میان دانشجویان و جوانان است و در کنار آن مهارت‌افزایی دانشجویان، اعم از مهارت‌های مبتنی بر آموزش‌های دانشگاه و مهارت‌های عمومی و تمرین زندگی که از دیگر مسائل دانشگاه است.

ازجمله نهادهایی که در طول این سال‌ها توانسته است با افروختن روشنی امید و اعتماد، زمینه جلب مشارکت دانشجویان و احساس مسئولیت اجتماعی آن‌ها را جلب کند، نهاد جهاددانشگاهی است. جهاد یک نهاد اصیل انقلابی است که ثابت کرده است، در عرصه‌های گوناگون حلال مسائل سخت بوده است. این نهاد با استفاده از ظرفیت‌های عظیمی که در اختیار دارد، می‌تواند ترسیم دقیقی از زیست‌بوم فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها ارائه کند. تمایل مستمر دانشجویان در سراسر کشور به شرکت در طرح‌ها، برنامه‌ها، اقدامات، مناسبت‎ها و مراسم فرهنگی و اجتماعی این نهاد، در قالب شبکه‌ای منسجم و نظام‌مند ذیل سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، ازجمله مصادیق این توفیق است. دانشجویان با حضور در برنامه‌های بانشاط، معرفتی و فرهنگی که از سوی نهادهای دانشجویی انقلابی و موفق همچون سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی برگزار می‌شود، می‌توانند کسب مهارت کنند و از منظری دیگر، مشارکت جوانان و دانشجویان نخبه، باایمان و متعهد موجب خواهد بود تا مسیر پیشرفت نظام انقلاب اسلامی سریع‌تر پیموده شود. 

اینجانب، ضمن گرامی‌داشت ربع قرن فعالیت و بیست‌وپنجمین سالگرد تأسیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی که با آغاز سال تحصیلی مقارن شده است، این مناسبت را فرصتی می‌دانم که بار دیگر به مسئولان و فعالان عرصه فرهنگی و اجتماعی یادآور ‌شوم که کار فرهنگی، به‌ویژه با تکیه بر ظرفیت و حضور دانشجویان، کاری به‌ظاهر ساده، اما در باطن بسیار پیچیده و دارای ظرافت است و امروزه سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی به‌عنوان یک الگوی اصیل، موفق، اثرگذار و نوآور در حوزه فرهنگ و دانشگاه، توانسته است در این حوزه درخشان عمل کند و طی این مسیر جز با مشارکت فعالانه دانشجویان میسر نبوده است. ضمن خسته‌نباشید و سپاس شایان از همه همکاران این سازمان طی بیست‌وپنج سال فعالیت، آرزومند توفیق و ارتقای کیفی و کمی فعالیت‌های این سازمان در سال‌های پیش رو هستم. 

ان شاالله 

همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین فاطمی‌پور، معاون فرهنگی و سیاسی نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری نیز پیامی را به شرح زیر ارسال کرده است:

بسمه تعالی

سلام علیکم و الرحمه

سالگرد تأسیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی مقارن با آغاز مهرماه و سال تحصیلی جدید را تبریک و تهنیت عرض نموده و آرزوی موفقیت این سازمان در مأموریت اصلی خود یعنی تقویت هویت ایرانی ـ اسلامی، ارتقای مسئولیت اجتماعی و اعتلای استعدادهای فرهنگی، علمی و… دانشجویان را دارم.

بی‌تردید تحقق این مأموریت و موفقیت در این عرصه، نقش کلیدی در تداوم جهش علمی کشور، تحقق دانشگاه تراز انقلاب اسلامی و تقویت جهت‌گیری هویتی و تمدنی آن دارد. به ویژه با توجه به برنامه‌ریزی دشمنان برای تخریب هویت حقیقی دانشگاه و ایجاد انحراف در حرکت آن، حراست از این هویت و افزایش نشاط و پویایی سازنده در فضای دانشگاهی، اهمیت دوچندان دارد.

انتهای پیام

The post پیام‌های تبریک مسئولان به مناسبت سالگرد تأسیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment