استمرار مواکب آرمان حسینی تا اربعین حسینی در تهران

به گزارش ایکنا به نقل از مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران، مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران در محرم و صفر ۱۴۰۲ برنامه‌های متنوعی را برگزار کرده که عمده این برنامه‌ها بر سه محور برپایی هیئت دانش‌آموزی، راه‌اندازی مواکب آرمان حسینی در سطح بوستان‌ها و حمایت از مؤسسات و مجموعه‌های فرهنگی فعال در زمینه دانش‌آموزی متمرکز بوده است.

برگزاری هیئت‌های دانش‌آموزی در سطح هیئت‌های مذهبی تهران 

در همین راستا حجت‌الاسلام والمسلمین شیرنژاد، رئیس مرکز فعالیت‌های دینی تهران، با اشاره به اهداف برپایی هیئت‌های دانش‌آموزی در سطح محلات شهر تهران گفت: فرزندان ما و خانواده‌های آنان در این آشفته بازار فضای مسموم رسانه‌ای دشمن که هویت دینی و انقلابی و ملی را هدف حملات خویش قرار داده، نیازمند یک مدرسه هویت‌ساز مکتبی هستند که بتوانند هنگام حضور در این مدرسه، درس رشادت، آزادگی، استقامت و بصیرت و شجاعت را یاد بگیرند و آن را تبدیل به هویت خویش کنند که بهترین مدرسه انسان‌ساز هیئت امام حسین (ع) است.

وی ادامه داد: مرکز فعالیت‌های دینی، طبق هماهنگی‌های صورت گرفته شده با مسئولان مساجد منتخب تهران، هیئت‌های نوجوانان را در ماه محرم و صفر راه‌اندازی کرده و در این زمینه از هیئت‌های شاخص، حمایت لازم را انجام داده است.

۱۵۰ هیئت دانش‌آموزی عهده‌دار برپایی خیمه عزای سید‌الشهدا (ع) شدند

رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران با تأکید بر توجه به نوجوانان و نقش‌آفرینی آنان در هیئت‌های حسینی تصریح کرد: در این طرح بیش از ۱۵۰ هیئت دانش‌آموزی وابسته به مساجد محلات تهران مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را با عنوان هیئت‌های دانش‌آموزی آرمان حسینی در مناطق ۲۲ گانه تهران اجرا کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شیرنژاد با تشریح محور دوم برنامه‌های مرکز فعالیت‌های دینی، بیان کرد: یکی از برنامه‌های جریان‌ساز که با محوریت مساجد محله و حوزه علمیه استان تهران تا اربعین حسینی در حال برگزاری است، برنامه مواکب آرمان‌های حسینی است.

وی افزود: در این طرح که بر اساس توافق با رئیس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران صورت گرفته، ۱۶ بوستان منتخب شهر تهران، میزبان مواکب آرمان حسینی هستند.

نوجوانان موکب‌دار سیدالشهدا (ع) شدند

حجت‌الاسلام و المسلمین شیرنژاد، هدف راهبردی این طرح را استفاده از ظرفیت نوجوانان مسجدی محله، جهت تبلیغ آرمان‌های مکتب امام حسین (ع) دانست و اظهار کرد: تربیت حسینی رمز بقای انقلاب اسلامی و ضامن دستاورد‌های دینی و ارتقای بینش فرزندان انقلاب عزیزمان است.

رئیس مرکز فعالیت‌های دینی تهران، گفت: در این طرح نوجوانان و جوانان محله عهده‌دار مسئولیت راه‌اندازی و اجرای برنامه هستند و خانواده‌های خویش را جهت حضور در برنامه تشویق می‌کنند.

وی افزود: جذب نوجوانان محله به مسجد از طریق جذابیت‌های مواکب در بوستان‌ها، بالابردن سطح معنوی نوجوانان و هویت‌بخشی به آنان با مسئولیت‌پذیری در موکب محله، تقویت روحیه جهادی و انقلابی بین نوجوانان با تعظیم شعائر احیاگرانه انقلاب حسینی، ایجاد امنیت فرهنگی در کنش‌های نوجوانان در فضای مجازی و حقیقی، جریان‌سازی و تبلیغ برای شرکت در مراسم اربعین حسینی و تغییر مکان موکب‌های حسینیه‌ها از خیابان به بوستان (کاهش ترافیک) را می‌توان از اهداف این طرح برشمرد.

خدمت رسانی به بیش از ۱۶ هزار عزادار حسینی در مواکب آرمان حسینی 

حجت‌الاسلام والمسلمین شیرنژاد در پاسخ به این سؤال که استقبال شهروندان از مواکب آرمان چگونه بود، گفت: بحمدالله پس از راه‌اندازی مواکب آرمان حسینی در سطح بوستان‌های تهران، استقبال چشمگیری از سوی مردم به ویژه خانواده‌ها صورت گرفت و هم اکنون به طور میانگین، روزانه بیش از ۱۶ هزار نفر از خدمات مواکب آرمان حسینی بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به خدمات مختلفی که در مواکب آرمان حسینی به شهروندان ارائه می‌شود، بیان کرد: در قسمت پذیرایی به طور میانگین هر شب ۳۲ هزار لیوان و در مجموع در ۱۰ شب ۳۲۰ هزار لیوان چای و شربت نذری توزیع شده است؛ همچنین در بخشی که ویژه خردسالان و کودکان است پنج کار ویژه در دستور کار مواکب آرمان حسینی قرار گرفت که در مجموع این اقدامات برای ۴۸ هزار نفر اجرا شده است. حوزه دیگری که در مواکب مورد استقبال قرار گرفت خدمات مشاوره بود، در این نوع خدمت که به واسطه مشاورین تخصصی حوزه علمیه اجرا شده است، مخاطبان عموما در بخش‌های خانواده و تربیت فرزند، مشاوره دریافت کرده‌اند.

حمایت از مؤسسات و مجموعه‌های فعال فرهنگی

رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران دررابطه با حمایت از مؤسسات و مجموعه‌های فرهنگی فعال در زمینه دانش‌آموزی تصریح کرد: همواره مراکز و مؤسسات فرهنگی وابسته به مساجد و یا حوزه‌های علمیه، نقش بسزایی در تقویت فرهنگ دینی و جذب جوانان و جوانان به مبانی انقلاب اسلامی داشته و دارند، در این راستا، مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران، حمایت از این مؤسسات و مراکز فرهنگی که تمرکز آن‌ها صرفاً بر روی کار بر نوجوانان و جوانان است را در دستور کار خود قرار داده که در این بین، توجه ویژه به هیئت‌های دخترانه، از جمله اقدامات مرکز فعالیت‌های دینی در ایام محرم و صفر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین شیرنژاد در پایان اظهار کرد: این هیئت‌های دخترانه، در دهه نخست ماه محرم، با شعار «دختران آرمان حسینی» و «در این شلوغی دنیا تو انتخاب منی» میزبان بیش از ۲۵ هزار دانش‌آموز دختر، از سراسر تهران بودند.

انتهای پیام

The post استمرار مواکب آرمان حسینی تا اربعین حسینی در تهران Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment