نگرانی امروز سیستم بهداشت روان کشور

نگرانی امروز سیستم بهداشت روان کشور

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران، حمید پیروی، مسئول مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران، با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی ایران همایش بین‌المللی روز جهانی پیشگیری از خودکشی را ۱۹ شهریورماه در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی با دعوت از متخصصان برجسته داخلی و خارجی از کشور‌های انگلستان، فرانسه، پاکستان و مصر برگزار می‌کند، گفت: خودکشی از موضوعات اصلی سلامت روان هر کشوری است که بار بیماری بسیاری را به نظام سلامت جامعه تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به خودکشی سالانه بیش از ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار مورد در جهان افزود: هر خودکشی کامل بیش از ۱۳۵ نفر اعم از خانواده، بستگان، نزدیکان و افرادی که خود در معرض خطر خودکشی هستند را به سوگ شدید روانشناختی دچار می‌کند.

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اظهار تأسف از این‌که به ازای هر خودکشی کامل چیزی نزدیک به ۴۰ نفر فکر خودکشی و ۲۰ نفر اقدام به خودکشی داشته‌اند، در ادامه تصریح کرد: خودکشی پدیده‌ای چندوجهی است و عواملی، چون بیماری‌های روانپزشکی، مصرف مواد، رویداد‌های استرس‌زا، تکانشگری، ناامیدی، مشکلات قانونی، مشکلات اقتصادی، جدایی و طلاق و.. بر افزایش نرخ اقدام به آن تأثیرگذار هستند.

وی بیان کرد: ۹۰ درصد اقدام‌کنندگان به خودکشی مبتلا به یک اختلال روانپزشکی هستند. اما براساس نتایج بررسی و مطالعات درباره خودکشی، حدود ۹۰ درصد کسانی که با خودکشی فوت می‌کنند، مبتلا به یک اختلال روانپزشکی هستند و ۶۰ درصد آن‌ها، حین اقدام مبتلا به افسردگی اساسی بوده‌اند.

وی با بیان اینکه متأسفانه انعکاس اخبار خودکشی در شبکه‌های مجازی و اخبار باعث افزایش خودکشی‌های تقلیدی در جامعه می‌شود، گفت: این خود از آسیب‌های جدی در حیطه رسانه است.

نایب‌ رئیس جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران افزود: با توجه به افزایش میزان خودکشی طی سال‌های اخیر و به‌دنبال همه‌گیری کرونا، جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران امسال هم‌زمان با روز جهانی پیشگیری از خودکشی (۱۰ سپتامبر مصادف با ۱۹ شهریور) برنامه‌های آموزشی، آگاه‌سازی و تخصصی با همکاری انجمن علمی روانپزشکان ایران، انجمن روانشناسی ایران و برخی سازمان‌های تخصصی برگزار می‌کند.

پیروی بیان کرد: رونمایی از سایت جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران، تولید و انتشار محتوا‌های چند رسانه‌ای با هدف ارتقای آگاهی آحاد جامعه، اهالی رسانه و مسئولان و نیز برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی مداخله در خودکشی ویژه متخصصان از دیگر برنامه‌های این روز جهانی است.

انتهای پیام

The post نگرانی امروز سیستم بهداشت روان کشور Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *