پیام حجت‌الاسلام قرائتی به زائران اربعین

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی ستاد اقامه نماز، همزمان با ایام اربعین حسینی و برگزاری راهپیمایی میلیونی اربعین، پیام حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور به زائران اربعین منتشر شد.

متن پیام به شرح ذیل است:

سلام علیکم

خدمت همه زائران اهل بیت خصوصا زائران کربلا بالاخص زائران اربعین سلام می‌کنم.

باران که می‌بارد چند دقیقه‌ای، چند ساعتی سیل راه می‌افتد. این انسان است که باید از باران و جاری شدن آب استفاده کند، سدسازی کند و جلوی هدر رفتن آب را بگیرد.

در مسئله اربعین هم همینطور است، یک سیلی است که میلیون‌ها آدم از راه‌های دور و نزدیک، با عشق و علاقه، بدون مأموریت، بدون اضافه کار، بدون منت، بدون ناز و با عشق، به نحوی که هر کسی یک سال می‌رود، می‌گوید سال دوم هم می‌خواهد برود.

این موج بندگی خدا، موج عبادت، موج رابطه با امام حسین (ع) چگونه باید هدایت شود؟

باید مواظب باشیم که خرابش نکنیم! قالی بافتن چند ماهی بیشتر طول نمی‌کشد، ولی همان قالی را ۵۰ سال تا ۱۰۰ سال باید حفظ کرد. یک آتش کل قالی را از بین می‌برد.

شما کبریت را که روشن می‌کنید به چوب کبریت نگاه کنید بعد از چند ثانیه خاموش می‌شود، کربلا و اربعین هم بعد از چند روز تمام می‌شود، ولی این ما هستیم که این چوب کبریت را باید مدیریت کنیم.

چطور مدیریت کنیم؟ سریع تا کبریت روشن شد فوری آن را وصل کنیم به گاز، گاز که روشن شد، وصلش کنیم به غذا، غذا که پخته شد وصلش کنیم به انسان، انسان که سیر شد، وصلش کنیم به خدا؛ یعنی این کبریت تا خدا پیش می‌رود.

خدا نیاورد روزی را که انسان راهپیمایی برای امام حسین (ع) داشته باشه، ولی نمازش را نخواند و یا کوتاهی کند!

این کاراوان‌هایی که می‌روید حداقل کاری که می‌کنید، نماز را برای یکدیگر بخوانید. من یادم هست جوان بودم قبل از انقلاب، طلبه نجف بودم پیاده می‌رفتیم کربلا، با استادمان آیت‌الله رضوانی که در شورای نگهبان بود، یادداشت‌های کتاب رسائل و مکاسب را در راه برایش می‌خواندیم.

می‌شود در یک راهپیمایی کسی که نمازش درست است، بشود معلم تو و بروید به سمت کربلا و نمازتان را درست کنید، نماز جماعت را عنایت کنید.

شما می‌دانید امام حسین (ع) روز عاشورا نمازش دو رکعتی بود، چون امام حسین (ع) مسافر بود، دوم محرم آمد و دهم محرم شهید شد، از دوم تا دهم می‌شود هشت روز که مسافر نمازش شکسته است، علاوه بر اینکه نماز جنگ هم با نماز عادی فرق می‌کند.

نماز دو رکعتی سی و پنج کلمه دارد، امام حسین (ع) که می‌روید به زیارتش، 30 عدد تیر به او زدند، یعنی تقریباً هر کلمه یک تیر خورد.

این یعنی چی؟ امام حسین (ع) که می‌توانست نمازش را در خیمه بخواند، چون روز عاشورا آمد در خیمه، احوال امام سجاد (ع) را پرسید، مخصوصاً عنایت داشت زیر آفتاب بخواند همه ببینند.

نماز جماعتتان باید شکوهش بالاتر باشد، اقامه عزاداری هست اقامه دین هم باید باشد، اقامه تقوا هم باید باشد.

به مسئله نماز اهمیت داشته باشید، نه نماز خودتان، هر کدام از شما، شمایی که چند شبانه‌روز پیاده‌روی کردید تا به امام حسین (ع) بگویید اشهد انک قد اقمت الصلاه… خودتان هم اقمت الصلاه.. نماز را اقامه کنید.

بچه شما نماز می‌خواند، خواهرتان برادرتان نماز می‌خواند، شما راجع به نماز کتابی خواندید، اگر سؤالی راجع به نماز داشتید، نمی‌خواهید در این سفر مسئله نمازتان را بازنگری کنید؟

شما که این همه پیاده‌روی می‌روید به عشق امام حسین (ع)، حساب سال دارید و خمس مالتان را می‌دهید، همانطور که می‌روید عذرخواهی کنید، قدم‌هایی که برمی‌داریم برای افراد برداریم، در جوانی موفق شدم پیاده رفتم کربلا، یادم هست با خودم می‌گفتم که این راهی که می‌روم به قصد شیخ مفید، به قصد سرلشکر سلیمانی، به قصد فلان شهید، هر چند قدمی با یک نیت؛ شما که دارید می‌روید بگویید این پنج قدم ثوابش برای فلانی باشد، دیگران را شریک کنید در کار خودتان.

اگر یک عالم یا یک روحانی در کاروان هست، سؤال مذهبی دارید از او بپرسید.

امام حسین (ع) اولین عزیزی است که برایش پیاده‌روی می‌کنیم، این پیاده‌روی خیلی برکت دارد، گر چه از تلویزیون‌های دنیا نشان نمی‌دهند. این‌ها اگر برای یک مسئله جزئی صد نفر جمع شوند، نشان می‌دهند، اما راهپیمایی میلیونی را نشان نمی‌دهند.

نشان ندهند، تا کی خواب هستند؟ بعد بیدار می‌شوند، این تشیع، این زیارت و این امام حسین (ع) و این خانه‌ها ارزش دارد به شرطی که ما هم در خط امام حسین (ع) باشیم.

خدا از همه شما قبول کند

التماس دعا داریم

انتهای پیام

The post پیام حجت‌الاسلام قرائتی به زائران اربعین Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *