اختصاص سهمیه برای اعزام دانشجویان به عمره مفرده

حجت‌الاسلام مرتضی مطهری‌پورحجت‌الاسلام مرتضی مطهری‌پور، رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به آغاز ثبت‌نام از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها برای حضور در کاروان حج تمتع اساتید دانشگاه، گفت: اساتید و اعضای هیئت علمی که دارای فیش حج تمتع هستند می‌توانند در این کاروان پیش‌ثبت‌نام کنند تا در سال 1403 با کاروان اساتید عازم حج تمتع شوند.

وی تشریح کرد: دو سال است که کاروان ویژه اساتید متشکل از اعضای هیئت علمی و همسرانشان در قالب کاروان ویژه با برنامه‌های فرهنگی مناسب این افراد نخبه به حج اعزام شده‌اند و برای سال آینده نیز این کاروان در حال ثبت‌نام است.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با اشاره به اینکه در حال حاضر تشکیل یک کاروان مدنظر است اما در صورت ثبت‌نام متقاضیان بیشتر، زمینه برای تشکیل دو کاروان نیز وجود دارد، گفت: براساس هماهنگی صورت گرفته با سازمان حج و زیارت یک کاروان برای اعضای هیئت علمی استان‌های تهران، البرز، قم، قزوین، مرکزی و شهر کاشان اختصاص داده شده است.

وی با تأکید بر اینکه این ثبت‌نام اولیه است و ثبت‌نام قطعی زمانی انجام می‌شود که سازمان حج و زیارت اولویت‌های اعزام زائران حج تمتع سال 1403 را اعلام کند، گفت: اساتیدی که فیش حج آنها اولویت‌های اعلام شده، از سوی سازمان حج و زیارت را داشته باشد می‌توانند ثبت‌نام خود را قطعی کرده و عازم حج شوند.

 کاروان عمره ویژه اساتید

حجت‌الاسلام مطهری‌پور در پاسخ به این سؤال که چرا کاروان ویژه اساتید از اعضای هیئت علمی تعداد محدودی از استان‌‌ها تشکیل شده است؟ گفت: این استان‌ها نزدیک به تهران است. طی دو سال گذشته اساتید استان تهران به حج اعزام شده‌اند و چون پیش‌بینی این بود که تعداد اساتیدی که از استان تهران اعزام نشده‌اند، کم است به همین دلیل از اساتید دانشگاه‌های نزدیک به استان تهران که امکان حضور در جلسات پیش از اعزام استان تهران را دارند برای حضور در این کاروان دعوت شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که تفاوت این کاروان با سایر کاروان‌های حج تمتع چیست؟ گفت: مهم‌ترین مسئله ترکیب زائران این کاروان است که همگی از اساتید دانشگاه هستند و زمینه آشنایی، هم‌افزایی و همفکری بین اساتید در طول این سفر معنوی فراهم می‌شود و فضای همدلی و همفکری اساتید از دانشگاه‌ها‌ و رشته‌های مختلف فراهم می‌شود.

حجت‌الاسلام مطهری‌پور ادامه داد: ترکیب این کاروان از اندیشمندان و فرهیختگان است که همین مسئله موجب می‌شود در طول بیش از 30 روز سفر حج مباحث علمی، فرهنگی و معنوی حج در سطحی بالاتر مطرح شود. همچنین متناسب با این فضا نیز برنامه‌های فرهنگی و آموزشی ویژه اساتید ترتیب داده می‌شود و مدیر کاروان، عوامل و نیروهای کاروان و روحانی کاروان نیز از افراد تحصیل کرده که بتوانند متناسب با سطح علمی اساتید مباحث فکری، اخلاقی و معنوی حج را آموزش دهند انتخاب می‌شود.

سهمیه دانشجویان در عمره مفرده

حجت‌الاسلام مطهری در پاسخ به این سؤال که با توجه به خبرهای منتشر شده در خصوص از سرگیری عمره مفرده، چه تعداد سهمیه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است؟ گفت: از ماه‌ها پیش در خصوص اعزام دانشجویان به عمره هماهنگی‌های لازم با مسئولان سازمان حج و زیارت و نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در این سازمان صورت گرفته است و سهمیه قابل توجهی نیز درخواست و با اختصاص بخشی از این سهمیه به عمره دانشجویی موافقت شد و به محض آغاز ثبت‌نام عمره، ثبت‌نام دانشجویان نیز انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حدوداً 9 سال است که زائران ایرانی به عمره اعزام نشده‌اند، گفت: مباحث آموزشی که برای دانشجویان عمره‌گزار ارائه می‌شد، به‌روزرسانی شده است و کارگروهی در حال انجام این اقدام است.

انتهای پیام

The post اختصاص سهمیه برای اعزام دانشجویان به عمره مفرده Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment