اعطای جایزه البرز به ۴۲ دانش‌آموز نخبه از عواید وقف

اعطای جایزه البرز به ۴۲ دانش‌آموز نخبهبه گزارش خبرنگار ایکنا، نشست خبری شصت و یکمین سال جایزه البرز ویژه دانش‌آموزان چهارشنبه، ۱۰ آبان با حضور حیدر ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز برگزار شد.

ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در این نشست با اشاره به اینکه این جایزه موسوم به نوبل ایرانی و قدیمی‌ترین جایزه علمی کشور است، گفت: این جایزه به همت زنده‌یاد حسینعلی البرز تأسیس شده و با سنت حسنه وقف اعطا می‌شود و هیچ وابستگی دولتی نداشته و حتی هیچ هزینه‌ای را هم برای شرکت‌کنندگان در این جایزه تحمیل نمی‌کند. همچنین طی سال‌های گذشته  به ۱۵۶۷ نفر از برترین‌های علمی تقدیم شده است.

وی افزود: هدف زنده‌یاد البرز از تأسیس این جایزه، ارتقای علم و فرهنگ ایران و ایرانی و حمایت از دانش‌آموزان، دانشجوبان و مخترعان کشورمان بوده است تا به کاهش آلام بشری، ارتقای رفاه زندگی انسانی و اعتلای نام ایران در عرصه جهانی بینجامد.

مدیرعامل بنیاد البرز تصریح کرد: این بنیاد از سال ۱۳۴۲ تأسیس شده و تاکنون به بیش از ۳ هزار دانشجو وام تحصیل و اشتغال به کار و به بیش از ۴ هزار نفر جایزه حسن تحصیل اعطا کرده است.

ارشدی با اشاره به برگزاری دو همایش ملی در دو سطح نخبگان و دانش‌آموزی گفت: همایش ملی نخبگان با هدف تجلیل از دانشمندان، نوآوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور در نیمه اردیبهشت امسال برگزار و از ۶۱ نفر تجلیل شد. همایش ویژه دانش‌آموزان با هدف تجلیل از دانش‌آموزان برتر پایه‌های نهم و دوازدهم سراسر کشور در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ در رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی و معارف اسلامی، فنی و حرفه‌ای و کاردانش سراسر کشور، نیمه آبان برگزار و از ۴۲ نفر تجلیل خواهد شد که ۲۵ نفر در مقطع متوسطه اول و ۱۷ نفر نیز در مقطع متوسطه دوم هستند.

وی در ادامه به فرآیند انتخاب دانش‌آموزان برتر در جایزه البرز ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: به دنبال انتشار فراخوان جایزه البرز و پس از ابلاغ بخشنامه وزارت آموزش و پرورش، دانش‌آموزان واجد شرایط در هر استان، از طریق سامانه جایزه البرز به نشانی www.alborzprize.ir ثبت‌نام کردند که تعداد ثبت‌نامی‌ها ۳۴۶۷ نفر بوده است. با خاتمه فرایند ثبت‌نام و بارگذاری مدارک دانش‌آموزان، براساس شاخص‌های سامانه جایزه البرز و تجمیع مستندات دریافتی، ارزیابی و داوری دانش‌آموزان از سراسر کشور آغاز شد و در نهایت ۴۴ نفر انتخاب شدند که دو نفر به دلیل اینکه در سال‌های گذشته در همین بخش برگزیده شده بودند، از روند انتخابی حذف شدند.

اعطای جایزه البرز به ۴۲ دانش‌آموز نخبه

وی تصریح کرد: آئین داوری و انتخاب نهایی از میان افراد واجد شرایط در مهرماه سال جاری برگزار و براساس شاخص‌ها و حدنصاب‌های کسب شده، دانش‌آموزان برتر کشوری جایزه البرز ۱۴۰۱ انتخاب شدند. تعداد کل شرکت‌کنندگان حائز شرایط در بازه زمانی دو ماهه ثبت نام که از ابتدای خرداد تا پایان تیرماه ادامه داشت، هزار و ۵۵۴ نفر از سراسر کشور بوده است که میزان شرکت‌کنندگان در دو مقطع متوسطه اول و دوم، به نسبت تقریباً برابری ثبت نام کرده‌اند.

ارشدی ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از شرایط شرکت در این جایزه، دارا بودن معدل ۱۹ است و از طرفی هم براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش معدل نهایی دانش‌آموزان دو نمره کاهش یافته بود، اما میزان مشارکت دانش‌آموزان متوسطه در این جایزه نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده بود. به لحاظ تفکیک جنسیتی نیز، ۷۲ درصد شرکت‌کنندگان را دانش‌آموزان دختر تشکیل می‌دهند که این استقبال، حکایت از هدف آن‌ها برای نقش‌آفرینی بیشتر و مؤثرتر در آینده علمی و پیشرفت کشور است.

وی در ادامه با بیان اینکه بنیاد البرز با برگزاری این جایزه و شیوه داوری، به دنبال انتخاب نفرات محدودی بوده و در واقع به دنبال گلچین کردن نوابغ در مقاطع مختلف علمی است، بیان کرد: ۱۹ درصد از شرکت‌کنندگان در شاخه فنی و حرفه‌ای و ۸۱ درصد در شاخه نظری شامل رشته‌های علوم تجربی، ریاضی و فیزیک و علوم انسانی بوده‌اند.

ارشدی  با اشاره به میزان جایزه البرز گفت: گواهی جایزه البرز به دانش‌آموزان پایه نهم به همراه مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال و دانش‌آموزان پایه دوازدهم هر نفر ۴۵۰ میلیون ریال است.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با اشاره به جزئیات مراسم شصتمین سال جایزه البرز در بخش دانش‌آموزی بیان کرد: آئین اهدای جایزه البرز ۱۴۰۲ دانش‌آموزی با هدف تجلیل از دانش‌آموزان برتر کشور با حضور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و وزرای آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساعت ۹ روز دوشنبه، ۱۵ آبان‌ماه با حضور دانش‌آموزان برگزیده کشور در هتل ارم تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام

The post اعطای جایزه البرز به ۴۲ دانش‌آموز نخبه از عواید وقف Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment