کاهش مصدومان و بیماران اربعین امسال نسبت به سال گذشته

کاهش مصدومان و بیماران اربعین امسال نسبت به سال گذشتهبه گزارش ایکنا به نقل از وبدا، جعفر میعادفر، رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین با اشاره به انتقال دو هزار و 585 مصدوم حوادث ترافیکی به مراکز درمانی توسط اورژانس اعلام کرد: در این مدت، 33 مصدوم و بیمار به وسیله بالگردهای اورژانس به مراکز درمانی استان‌های مرزی و 66 بیمار و مصدوم نیز توسط هواپیما از ایلام به تهران منتقل شده‌اند. همچنین از 27 مرداد تا 18 شهریور، 54 هزار و 739 نفر نیز دچار گرمازدگی شده بودند که شش هزار و 835 نفر، سرم‌درمانی شده‌اند.

وی آمار گرمازدگی و سرم‌درمانی بیماران دچار گرمازدگی را در مقایسه با بیش از هشت میلیون تردد رفت و برگشت زائران را بالا ندانست و گفت: خوشبختانه مرگ‌ومیر ناشی از گرمازدگی نداشتیم و از سوی دیگر تمهیدات خوبی از جمله اتاق و کانکس‌های سرد در مرزها در نظر گرفته شده بود که در بهبود وضعیت بسیاری از بیماران، نقش مؤثری ایفا کرد.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به تزریق 86 هزار و 670 دُز واکسن برای اتباع بیگانه در ورودی مرزهای شرقی کشور، یادآور شد: در این مدت 9 هزار و 187 بیمار در بیمارستان‌ها پذیرش و یک هزار و 780 بیمار و مصدوم، بستری شده و 442 عمل جراحی و 33 مورد جراحی اورژانس برای آنها انجام شده است. همچنین 409 هزار و 84 مراجعه‌کننده به مراکز جامع سلامت در مناطق مرزی هشت‌گانه ثبت شده که 86 هزار و 552 نفر، خدمات بهداشتی و درمانی و یک هزار و 342 نفر، خدمات دندانپزشکی و دو هزار و 304 مورد نیز خدمات آزمایشگاهی را دریافت کرده‌اند.

به گفته میعادفر در این مدت 12 هزار و 673 بازدید بهداشتی از مراکز اقامتی و موکب‌ها، 57 هزار مورد بازدید از مراکز طبخ غذا و 156 هزار متر مکعب کلرسنجی توسط بازرسان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده است. همچنین در این مدت هزار و 924 ویزیت طب ایرانی برای زائران انجام و 30 هزار جلد کتاب «زیارت به سلامت» و 20 هزار بسته داروهای گیاهی نیز توزیع شده است.

وی با اشاره به همکاری سازمان انتقال خون در تامین خون مورد نیاز برای موارد ضروری جهت خدمترسانی به زائران، گفت: 223 واحد خونی در این مدت برای مصدومان و بیماران، تامین شد و مورد استفاده قرار گرفت.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌ها حدود شش میلیون نفر در دهه پایانی ماه صفر به مشهد مقدس سفر می‌کنند، گفت: کمیته بهداشت و درمان در این راستا هماهنگی‌های لازم را انجام داده و بیمارستان‌های صحرایی، درمانگاه‌های سیار، اتوبوس آمبولانس، موتورلانس، اورژانس هوایی و آمبولانس در مشهد مقدس و مسیرهای پیاده‌روی زائران از سبزوار تا مشهد، مستقر می‌شوند و این امکانات از فردا تا پایان مراسم عزاداری دهه پایانی صفر استقرار خواهند داشت تا خدمات مورد نیاز بیماران و مصدومان حرم مطهر رضوی نیز به نحو شایسته‌ای ارائه شود.

انتهای پیام

The post کاهش مصدومان و بیماران اربعین امسال نسبت به سال گذشته Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *