ویژه‌نامه اینترنتی روز دانش‌آموز منتشر شد

سیزده آبان؛ سمبل غیرتبه گزارش ایکنا؛ ویژه‌نامه اینترنتی سالروز تسخیر لانه جاسوسی امریکا و روز دانش‌آموز با محتوای متنوع منتشر شد. در مقدمه این ویژه‌نامه آمده است؛ یکی از مبارزات تاریخ‌ساز که با وجود توانایی‌های غیرقابل انکار استکبار، پیروزی از آنِ جبهه مستضعفین شد، انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۵۷ بود و در تکمیل و تعمیق این پیروزی اشغال لانه جاسوسی در سیزدهم آبان‌ماه ۱۳۵۸ بود. صبح روز ۱۳ آبان ۵۷، دانش آموزان گروه گروه وارد دانشگاه می‌شوند، آن‌ها مدارس را تعطیل کرده و رو به سوی دانشگاه تهران می‌آورند تا بار دیگر اطاعت از رهبر خود امام خمینی(ره) را نشان دهند و اعتراض خود را از حکومت دیکتاتوری شاه و اربابش امریکا به گوش جهانیان برسانند.

دانش‌آموزان، دانشجویان و گروهی دیگر از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کرده‌اند، برخی به تماشای نمایشگاه عکس مشغولند و برخی نیز به سخنرانی گوش می‌دهند. مأموران شاه دانشگاه را در محاصره خود در آورده‌اند تا هر گونه فریاد به حق و حرکتی از این موج جوشان را سرکوب کنند. فریاد مقدس «اللّه اکبر» دانش‌آموزان، فضا را می‌شکافد و در پاسخ به این فریاد گلوله‌های گاز اشک‌آور مأموران شاه بین جمعیت پرتاب می‌شود. اجتماع‌کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشند، صدای خود را رساتر می‌کنند تا فریاد اللّه اکبر تا فاصله‌های دور طنین‌انداز شود و لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه بیفکند.

بالاخره تیراندازی آغاز می‌شود، اجتماع‌کنندگان سراسیمه به سوی درب ورودی دانشگاه می‌دوند، ولی به هر سو می‌روند با تیراندازی سربازان مواجه می‌شوند. در این صحنه جنگ و گریز دانش‌آموزان بسیاری بر زمین می‌افتند و در خون خود می‌غلتند.

انقلاب خونین ملت ایران سرگذشت پرفراز و نشیبی دارد و در این رهگذر مردم متحمل مشقت‌های زیادی شدند، به همین دلیل همه اوقاتش برای این مرز و بوم، مقدس و بعضی از ایام از جهات وقوع حوادث و رخدادها، عظیم‌تر و همین بزرگی و تقدیس است که روزی در تاریخ ملت ایران به عنوان نماد و سمبل غیرت و از خودگذشتگی به نام روز ملی مبارزه با استکبار ثبت شده و آن روز سیزده آبان و از ایام اللّه است.

«ماهیت امریکا»، «امریکا و سیاست دیگرهراسی»، «شعار مرگ بر امریکا»، «۱۳ آبان در کلام امام و رهبری»، «رشحاتی از قلم» و کتابشناسی از جمله موضوعاتی است که در این ویژه‌نامه به آن‌ها پرداخته شده است.

در بخش کتابشناسی دو عنوان کتاب «قدرت اسرائیل در امریکا» و «جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران» معرفی شده است. کتاب «قدرت اسرائیل در امریکا» از آثاری است که بر مبنای نگرشی انتقادی، به بررسی حوزه‌های تأثیرگذاری رژیم اسرائیل در عرصه‌های گوناگون تصمیم‌سازی خاورمیانه‌ای امریکا در سال‌های اخیر پرداخته است. «مشارکت در نسل کشی»، عنوان بحثی از کتاب است که به حمایت مقامات سیاسی و برخی نهاد‌های اقتصادی امریکا از تل آویو در جریان تخریب کامل منطقه جنین (۲۰۰۳) اشاره دارد. این حمایت حتی در سازمان ملل نیز مشهود بود. در ادامه بحث «سیمای قدرت صهیونیسم» به عنوان شبکه پیچیده‌ای از گروه‌های رسمی و غیررسمی به هم مرتبط در مقیاس بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای و محلی مورد توجه قرار می‌گیرد که به طور مستقیم و نظام‌مند تحت امر دولت اسرائیل، قدرتمندان و سیاست‌گذاران کلیدی آن است.

برای مطالعه ویژه‌نامه اینجا را ببینید.

انتهای پیام

The post ویژه‌نامه اینترنتی روز دانش‌آموز منتشر شد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment