احتیاج سیاست‌گذاری فرهنگی کشور به جامعه‌محوری

در پیام حجت‌الاسلام خسروپناه به‌مناسبت روز فرهنگ عمومی مطرح شد:

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌مناسبت 14 آبان روز فرهنگ عمومی طی پیامی ضمن گرامیداشت این روز از همه فعالینی که در راستای تعالی فرهنگ عمومی در تلاش هستند قدردانی کرد.

مشروح این پیام به شرح ذیل است:

«بسم‌الله الرَّحْمنِ الرَّحِیم  

فرهنگ عمومی ظاهری، امور و مسائلی است که بارز و ظاهر و جلوی چشم است و حقیقتاً هم در سرنوشت یک ملت دخالت دارد… یعنی در مسیر زندگی و حرکت‌های آینده یک ملت تأثیر دارد. (مقام معظم رهبری)

انقلاب اسلامی ایران، در بستر فرهنگ قوی ایران توسط امام خمینی(ره) بنیان‌گذاری شد. امام(ره) با تکیه بر مردم، ساختار سیاسی نوینی را پی‌ریزی کرد که ریشه در استقلال فرهنگی کشور داشت. ساختاری که عزّت ملی را جایگزین تحقیر ملی کرد و پیش از تغییر در ساختارهای حکومت پیشین، نگرش‌ها را متحول و در پی آن تداوم اصلاح در رفتارها منجر به شکل‌گیری این انقلاب عظیم شد.

فرهنگ عمومی نیز ریشه در سیاست عزت و افتخاری دارد که انقلاب اسلامی از آن آبیاری شد. چنین فرهنگی روح حاکم تمامی حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است و مؤید هویت پایدار ایران اسلامی است. همانگونه که ریشه بسیاری از نابسامانی‌ها را باید در کاستی‌های  فرهنگ عمومی جستجو کرد در برون رفت از مشکلات اقتصادی و سیاسی هم نمی‌توان از فرهنگ عمومی غفلت کرد.

پاسداری از فرهنگ ملی نیاز به عزم و اراده ملی دارد به همان اندازه که وظیفه دستگاه‌های حکومتی است به مطالبه‌گری و اراده مردم نیز وابسته است. بدون تردید شناخت صحیح مردم از فرهنگ ملی، شناسایی و تشخیص میان عناصر و مؤلفه‌های فرهنگ ایرانی از فرهنگ بیگانه، ضمن تثبیت هویت ملی ایرانیان، قدرت ملی ایران را نیز در جهان تقویت می‌کند. در این میان گروه‌های مردمی و جوانان مؤمن انقلابی، با برنامه‌های فرهنگی خودجوش می‌توانند در عرصه جهاد تبیین نقش مهمی را در ارتقاء سطح آگاهی جامعه از فرهنگ ملی ایفا کنند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در چشم‌انداز دوم انقلاب اسلامی با هدف تمدن‌سازی به خوبی آگاه است که: اقدامات مؤثر و اثرگذاری برنامه‌های فرهنگی به اراده ملی وابسته است و سیاست‌گذاری فرهنگی کشور بیش از پیش به یک سیاست‌گذاری جامعه‌محور احتیاج دارد. بر این اساس دستیابی به چشم‌انداز و اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، علاوه بر نقش‌آفرینی مردم، نیازمند اصلاح حکمرانی فرهنگی و سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی جامعه‌محور دارد. در این میان، شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل جایگاه قانونی، با انجام تمهیدات لازم و ایجاد تحول مناسب، می‌تواند با رویکردی قرارگاهی اصلاحات مطلوب در سیاست‌گذاری فرهنگی را ایجاد کند.

بی‌تردید شورای فرهنگ عمومی به عنوان بازوی اجرایی شورای عالی انقلاب فرهنگی، خط مقدم تماس فرهنگیِ سیاست‌گذار فرهنگ کشور با مردم است. شناسایی فرآیندها و تغییرات فرهنگی- اجتماعی، تسهیلگری برای نیروهای اجتماعی فعال در عرصه فرهنگ، پایدارسازی سرمایه فرهنگی کشور اعم از مهرورزی، خودباروی، اعتماد اجتماعی، قانون‌گرایی، اخلاق اجتماعی، وجدان کاری، انس با کتاب، دوری از اشرافی گری و سایر ویژگی‌های مثبت ایرانِ فرهنگی از جمله مأموریت‌های ویژه‌ای است که این شورا وظیفه صیانت از آنها را دارد.

در پایان ضمن گرامیداشت این روز عزیز از همه عزیزان و فعالینی که به هر نحوی در راستای تعالی فرهنگ عمومی در تلاش هستند و به طور ویژه به عزیزان و دست اندرکاران شورای فرهنگ عمومی قدردانی می‌‌کنم.»

انتهای پیام

The post احتیاج سیاست‌گذاری فرهنگی کشور به جامعه‌محوری Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment