هدایت جریان خیر در میان اساتید و دانشجویان از سوی جهاد دانشگاهی

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی، حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به روز ۱۸ آبان‌ماه، سالروز تأسیس «صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران» وابسته به این نهاد گفت: جریان قرض‌الحسنه بستری مناسب و مهم برای تحقق مشارکت‌های مردمی در حوزه اقتصاد است، زیرا در نظام سرمایه‌داری همه نهاد‌ها یک مأموریت نانوشته دارند و آن‌هم این است که ثروت را از طبقه پایین جامعه به طبقه بالا سوق دهند و این کار را با این شعار انجام می‌دهند که میل به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در طبقه‌های بالا جامعه بیشتر است.

وی با اشاره بر اینکه در اقتصاد دینی موضوع این‌گونه نیست ادامه داد: خداوند در آیات زیادی در قرآن مسلمانان را تشویق به کمک مالی به همنوعان خود در قالب صدقه، انفاق و قرض‌الحسنه نموده است که بین تمام این موارد توجه خاصی به سنت قرض‌الحسنه دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بار‌ها از مسئولان ذی‌ربط خواستند که به توسعه و جریان صحیح صندوق‌های قرض‌الحسنه کمک کنند ادامه داد: پس از گذشت سال‌ها با بروز مشکلات اقتصادی که در جامعه ایجادشده می‌توان به عمق تیزبینی ایشان در مورد پیش‌بینی مسائل اقتصادی کشور پی برد. ما باید بدانیم مردم‌سالاری دینی در حوزه اقتصاد چه ویژگی‌هایی دارد تا نهاد پول و بانک، متناسب با آن طراحی شود.

رئیس هیئت‌ امنای صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران با اشاره به آیه ۱۷ سوره تغابن «انْ تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً یُضاعِفْهُ لَکُمْ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ وَ اللَّهُ شَکُورٌ حَلِیمٌ؛ اگر به خدا قرض‌الحسنه دهید، آن را برای شما چند برابر سازد و شما را می‌بخشد و خداوند تشکّرکننده و بردبار است» گفت: در این آیه نکات ظریفی در ارزش قرض وجود دارد، اول قرض دادن به مؤمنان، قرض دادن به خداست و مورد پذیرش حق‌تعالی است، دوم قرض دادن موجب افزایش نعمت به چندین برابر مقدار آن می‌شود، سوم موجب آمرزش گناهان از سوی خداست و در آخر هم خداوند از قرض‌دهنده تشکر می‌کند، یعنی آن را به نیکی می‌پذیرد و با پاداش‌های دنیوی و اخروی جبران می‌کند.

وی در ادامه بابیان این‌که نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی باید در راستای کمک به نسل جوان کشور قدم بردارند گفت: نقش و جایگاه نهاد‌ها در ترویج معنویت، مهم است؛ زیرا ساختار جامعه دینی افزون بر ولایی بودن حکومت در آن مانند همه جوامع علاوه بر وظایف مسئولیت‌هایی که برای نهاد‌ها تعریف‌شده، برای تحقق اهداف جامعه دینی و هدف اصلی آن در تعامل و هماهنگی با یکدیگر همکاری کنند. همچنین، سیاست‌ها و عملکرد آن‌ها در رشد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه دارد. حکومت اسلامی در مسیر تحقق عمل خود نیازمند افرادی استوار است تا بتواند به‌صورت نظام فکری منسجم عمل کند.

مسلمی نائینی با اشاره به لزوم ایجاد زیرساخت‌های لازم برای حرکت به سمت اقتصاد مردمی در میان دانشگاهیان، بیان داشت: یکی از این ملزومات، بسط و گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه در میان دانشجویان و دانشگاهیان است که سال‌هاست به این حرکت جهادی در این نهاد مقدس توجه ویژه‌ای شده است.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی با استفاده از ظرفیت صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران، جریان خیر را در میان اساتید و دانشجویان هدایت می‌کند که ثمره آن مدیران انقلابی است که از میان اقشار پایین جامعه هستند و دغدغه پیشرفت کشور را دارند.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان این‌که بر اساس آموزه‌های فرهنگ کار جهادی، ما تا گام آخر برای حمایت از دانشجویان با راهکار‌های قرض‌الحسنه تلاش می‌کنیم، افزود: جهاد دانشگاهی با اتکا به تجربه و همت والای خود و ظرفیت دانشگاهیان و فارغ‌التحصیلان علاقه‌مند سراسر کشور به این حوزه، قابلیت زیادی برای تحقق این راهبرد دارد.

وی تأکید کرد: اگر نیت و برکت در کار‌ها جلوه‌گر شود به موفقیت لازم خواهیم رسید، صندوق‌های قرض‌الحسنه ظرفیت بسیاری برای مشارکت در حل مشکلات اقتصادی کشور دارند و می‌توانند سرمایه مالی عظیمی را برای کاهش فشار اقتصادی بر طبقه پایین جامعه فراهم کنند، به همین دلیل نباید از این ظرفیت بزرگ مشارکت مردمی در ایجاد نهاد‌های مالی غفلت کرد.

انتهای پیام

The post هدایت جریان خیر در میان اساتید و دانشجویان از سوی جهاد دانشگاهی Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment