پیشنهاد تشکیل اتحادیه کودک و نوجوان در سازمان همکاری‌های شانگهای

به گزارش ایکنا به نقل از روابط‌عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که این روزها به دعوت فدراسیون جوانان و سفارت جمهوری خلق چین، به‌عنوان نماینده ایران در رویداد بین‌المللی جوانان کشورهای عضو سازمان شانگهای چین حضور یافته است در سومین روز از حضور خود در این رویداد به سخنرانی پرداخت.

علامتی در سخنان خود گفت: امروز کنار هم بودن ما، کشورهایی با هویت و فرهنگی باشکوه، پیام ‌رسای ِنظم نوین جهانی را به تمام دنیا مخابره می‌کند. خوداتکایی کشورهای عضو سازمان شانگهای و بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های منطقه‌ای، فصل نوینی را می‌تواند پیش روی جوانان کشورهایمان و از آن مهم‌تر فضای امید آفرینانه‌تری را در سطح جهانی برای تمام آزادی‌خواهان فراهم سازد. تقویت همکاری کشورهای عضو شانگهای و احیای جاده ابریشم فرصتی برای تعمیق دوستی‌ها و ایجاد حرکت‌های پایدار در حوزه رشد جوانان است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی که رهبری ملت بزرگ ایران در مقابله با امپریالیسم را بر عهده دارند، سیاست قطعی نظام اسلامی را مقابله با یک‌جانبه‌گرایی در جهان می‌دانند. نظام سلطه با استعمار فکری جهانیان به دنبال افول انسانیت در بعد معنویت، عقلانیت و به‌تبع آن جلوگیری از پیشروی جوامع است و موانع متعددی را برای ممانعت از پیشرفت و عدالت جهانی فراهم کرده و ما را از شناخت دقیق قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خود منصرف ساخته است.

مهندسی ارزش‌های والای انسانی توسط رسانه

علامتی افزود: رسانه، جدی‌ترین ابزار است که در دنیای امروز بشر، راهبری ذهن مخاطبین جهان را به دست گرفته و ارزش‌های والای انسانی را بسیار زیرکانه مهندسی کرده است. راه برون‌رفت از این مسئله چیست؟ فرصت تربیت معنویت پایه خردگرا و تمرکز به خردگرایی به‌جای لذت‌گرایی و تفکر عمیق نسبت به سیاست‌ورزی‌های نظام سلطه و استعمار فکری مردم مظلوم جهان را می‌توان از طریق فعالیت‌های محوری در عرصه‌های فرهنگی و هویتی، گسترش تعاملات برون‌مرزی و رشد علم و فناوری به‌صورت هم‌افزایی در علوم مختلف به‌ویژه علوم‌انسانی به‌عنوان عنصر سازنده تمدن‌ها و آینده جوامع به دست آورد تا رهاورد این گردهمایی‌ها باشد. تحقق این امور در حوزه جوانان با توجه جدی به مقوله تربیت کودک و نوجوان صورت خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: در فرهنگ شرقی محبت حرف اول را می‌زند و رقابت در آن معنایی ندارد. همین مسئله نیز موجب شده تا کیان خانواده جوامع غربی، دچار چالش باشد اما اگر به فرهنگ و سنت‌های خودمان بازگردیم در فرهنگ شرق اصل بر خانواده است و باید تلاش شود تا جوانان در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای به اصل خانواده و محبت محور بودن در زندگی برگردند.

تشکیل اتحادیه‌ای مختص به کودک و نوجوان

علامتی اضافه کرد: احترام به والدین، معلم و دولت از نکاتی است که باید در حوزه جوانان بدان تأکید داشت. باید به سمت احترام به یکدیگر رفت و آن را میان جوانان شکل داد تا فرهنگ شرقی حاکم و احیا شود تا جوامع بافرهنگ شرقی را در میان کشورها با هدایت به سمت احترام، به نقطه مطلوب برسانیم. بر همین اساس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای برای رسیدن به یک آینده درخشان نیازمند همکاری و هم‌افزایی بیشتر در این زمینه هستند که با شکل‌گیری اتحادیه‌ای مختص به کودک و نوجوان شاهد اتفاقات درخشانی در آینده بود و پیشنهاد تشکیل این اتحادیه را می‌دهیم.

وی در ادامه به توجه ویژه ریاست جمهوری به حوزه پرورش کودکان، نوجوانان و جوانان اشاره کرد و گفت: فضای رشد و بالندگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل‌گرفته و با عقلانیت، معنویت و استقلال به یک ترکیب بسیار سازنده‌ای رسیده است که امروز شاهد رشد و بالندگی جوانان ایرانی در عرصه‌های مختلف علم، فناوری و شکوفایی اخلاق و معنویت هستیم. این اجلاس به ما و شما کمک خواهد کرد که باتوجه ‌به عقاید و فرهنگ کشورهای عضو سازمان شانگهای از نزدیک آشنا شویم و به‌جای رقابت با شناخت از ظرفیت‌های یکدیگر، به سمت همکاری و هم‌افزایی حرکت کنیم. 

انتهای پیام

The post پیشنهاد تشکیل اتحادیه کودک و نوجوان در سازمان همکاری‌های شانگهای Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *