روزنامه گسترش صنعت

انتشار روزنامه «گسترش صنعت» به‌نوعی استقلال تازه صفحاتی است که ۱۴۹ شماره آن یعنی از ابتدای سال ۱۳۹۵ در دل روزنامه صمت با فرم ۸ صفحه‌ای منتشر و تمرین شده است و امروز یکصد و پنجاهمین آن را در شکل جدید و در ۱۶ صفحه تقدیم می‌کنیم.
از ابتدای انتشار دوره جدید روزنامه «صمت» در مرداد ۱۳۹۳ به استقلال ۳ روزنامه جداگانه در حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت اندیشیده بودیم. با تشکیل موسسه فرهنگی مطبوعاتی صمت، تلاشی در جهت برنامه‌ریزی برای انتشار نشریات مستقل و خصوصی در این موسسه آغاز شد.
با صدور مجوز روزنامه گسترش صنعت، سومین روزنامه این موسسه منتشر می‌شود.
مدیرمسئول
ناصر بزرگمهر
سردبیر
صاحب امتیاز

منشور اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در روزنامه گسترش صنعت

روزنامه‌نگاری یک حرفه وشغل اجتماعی، پیشرو و پیشاهنگ تلقی می‌شود که با مسائل عمومی، منافع ملی، آرمان‌های انسانی، توسعه اقتصادی، پیشرفت صنعتی و فرهنگ جامعه و همه آنچه که به سرنوشت یک کشور و یک ملت مربوط می‌شود در ارتباط است. از این‌رو است که تدوین و اجرای منشور اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری با توجه به شرایط عملی و حفظ استقلال و شرافت حرفه‌ای در روزنامه گسترش صنعت و تعهد به آن و اجرای مفاد آن از سوی همه کارکنان، نویسندگان، خبرنگاران و گزارشگران، عکاسان، دبیران، سردبیران و مدیران لازم و ضروری است.

 

الف: اهداف و مسئولیت اجتماعی
۱- مسئولیت اجتماعی خبرنگاران، عکاسان خبری و روزنامه‌نگاران بسیار مهم است. روزنامه‌نگاران مانند همه فعالان رسانه‌ای کشور باید تلاش کنند تا اخبار و اطلاعات معتبر، دقیق و صحیح را در اختیار مخاطبان قرار دهند.
۲- تصویر عینی و بدون تحریف از اخبار، رویدادها و خصوصاً وضعیت (صنعت، معدن و تجارت) مسئولیت بزرگی برای خبرنگاران (روزنامه گسترش تجارت) است، مسئولیت اجتماعی و اخلاقی روزنامه‌نگار ایجاب می‌کند که از انتشار اطلاعات نادرست خودداری کند.
۳- ازجمله وظایف روزنامه‌نگاران گسترش تجارت این است که به حریم خصوصی افراد و شخصیت‌ها احترام بگذارند و تعهد اخلاقی نسبت به ارزش‌های انسانی داشته و از هرنوع توجیه، تحریک، بی‌احترامی و شکستن معیارهای اخلاقی در قبال افراد جلوگیری کنند.
۴- روزنامه گسترش تجارت، روزنامه‌ای تخصصی در حوزه صنعت، معدن و تجارت است که از نقد در این حوزه استقبال کرده و صرفاً به مسائل اصلی در جهت حمایت از این بخش می‌پردازد.
۵- شعار و هدف اصلی روزنامه گسترش تجارت حمایت از تولید ملی است.

 

ب: وظایف روزنامه‌نگاران
۱- از دیدگاه متخصصان ارتباطات و روزنامه‌نگاری، خبرنگاران، گزارشگران، عکاسان خبری و به‌طورکلی روزنامه‌نگاران چند وظیفه مهم اطلاع‌رسانی ، آموزشی، و فرهنگ‌سازی را برعهده دارند که این وظایف منوط به رعایت موارد زیر است:
۱-۱- رعایت حقیقت و واقعیت به‌گونه‌ای که قانون برای شخص روزنامه‌نگار در نظر گرفته است
۲-۱- دفاع از آزادی اطلاعات، تفسیر و انتقاد به‌گونه‌ای که مبتنی بر ارائه مدارک و دلایل مستند درباره شخص یا موضوع باشد.
۳-۱-  ارائه خبر از منابع موثق و دقیق و کسب اطلاعات از کسانی که دارای آگاهی لازم نسبت به موضوع هستند.
۴-۱- رعایت شفافیت در امور روزنامه‌نگاری و به کار نگرفتن روش‌های نادرست برای کسب اطلاعات.
۵-۱- اهتمام در حفظ رازداری حرفه‌ای و اجتناب از افشای منابع اطلاعاتی که به شکل محرمانه به‌دست‌آمده است.
۶-۱- تحقیق و پژوهش در مورد اطلاعاتی که نادرستی آنها به اثبات رسیده است.
۷-۱- پرهیز از افترا، هتک حرمت، اتهامات بی‌اساس و رعایت حریم خصوصی اشخاص.
۸-۱-  توجه به تفاوت روزنامه‌نگاری با کار تبلیغات ، خبرنگار گسترش تجارت هرگز نباید کار خود را با گرفتن آگهی در تبلیغات‌ اشتباه بگیرد.
۹-۱- خبرنگاران گسترش تجارت در تهیه و تدوین هر خبر، گزارش و انجام مصاحبه‌ای باید از دانش، اطلاعات و تخصص لازم برخوردار باشند .
۱۰-۱-  علاوه بر آن تحقیق و پژوهش یکی از مهمترین وظایف خبرنگاران در عصر انفجار اطلاعات است.

 

ج: تعهد متقابل خبرنگار و روزنامه
۱- هرکدام از روزنامه‌نگاران خانواده گسترش تجارت در ارتباط با سازمان تحریریه خود دارای تعهداتی به شرح زیر هستند:
۱-۱- باید به واقعیت‌های عینی توجه کنند و برای تهیه خبر با پرهیز از جانبداری و رعایت بی‌طرفی، اخبار و گزارش‌ها را در روزنامه نشر دهند.
۲-۱- بایدخبری را در روزنامه انتشار ‌دهند که منبع آن مشخص باشد و دارای عناصر 6گانه خبری و ارزش‌های خبری باشد.
۳-۱- باید درصدد کشف و بیان حقیقت باشند و از آبروی روزنامه خویش دفاع کرده و از دروغ و شایعه‌سازی اجتناب کنند.
۴-۱- باید به حریم خصوصی افراد احترام گذاشته و از توهین، تهمت و افترا نسبت به اشخاص خودداری نماید.
۵-۱-درراه حفظ سلامت و آرامش روانی جامعه تلاش نمایند
۶-۱- باید از هرگونه ارتباط فسادبرانگیز مالی با حوزه‌های خبری خود باید اجتناب کند
۷-۱- باید درصورت پیشنهاد دادن هدیه‌های خارج از عرف که جنبه رشوه‌گیری دارد مساله را با مدیرروزنامه در میان بگذارند.
۸-۱- باید متعهد ‌شوند که هرگونه هدیه را در هر شرایطی به روابط‌عمومی روزنامه تحویل دهند تا تصمیم مقتضی از طرف مدیران گرفته شود.

 

د: تعهد مدیران ارشد
۱-۱- باید منافع و مصالح روزنامه‌نگاران را به لحاظ مادی و معنوی مدنظر داشته و براساس قانون از منافع خبرنگاران دفاع کنند.
۲-۱- افراد هیات تحریریه و کارکنان روزنامه در جریان تصمیمات مهمی باشند که ذات و نظام حوزه خبری مربوطه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
۳-۱- روزنامه‌نگاران، حق دارند که از مزایای پیمان جمعی بهره‌مند شده و از قراردادی شخصی که ضامن امنیت جسمانی و روحی او، و نیز درآمدی که متناسب با رسالت اجتماعی وی  باشد با توجه به قانون، بهره‌مند شوند.

*همه کارکنان روزنامه گسترش صنعت منشور اخلاقی و حرفه‌ای را همانند یک قسم‌نامه باور داشته و مفاد آن را با امضا خود تایید می‌کنند.